Bank of America: Inflacja w USA w 2023 spadnie do 3,2%, ale nie obejdzie się bez recesji

Inflacja w USA
Wg. głównego analityka Bank of America inflacja w USA w 2023 roku powinna spaść do poziomu 3,2 proc. Foto: The White House / Flickr

Główny ekonomista Bank of America, Michael Gapen, uważa, że inflacja w USA spadnie do czwartego kwartału 2023 roku do poziomu 3,2 proc. Aby udało się to osiągnąć, niezbędna będzie jednak “lekka recesja”.

Inflacja w USA najwyższa od dekad

Dla administracji Bidena oraz Rezerwy Federalnej ostatni rok nie jest lekkim okresem, bo kraj mierzy się z najwyższą od 40 lat inflacją. Jeszcze w połowie tego roku wzrost cen przekraczał 9 procent, co zmusiło FED do najmocniejszego od czasów kryzysu finansowego zacieśniania polityki monetarnej. To zaś bezpośrednio przekłada się zarówno na nastroje inwestorów, ale także samych konsumentów.

Mimo że październikowy odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych był nieco niższy niż w poprzednich miesiącach, to niepokój budzi wciąż wysokie tempo wzrostu cen bez uwzględnienia cen paliw, energii czy żywności. Inflacja bazowa w Stanach Zjednoczonych wyniosła w październiku bowiem 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym i 6,3 proc. w ujęciu rocznym.

Optymistyczne prognozy Bank of America

Światełko w tunelu widzi główny ekonomista Bank of America, Michael Gapen, który obstawia, że do końca przyszłego roku inflacja CPI w Stanach spadnie do poziomu 3,2 proc.

„Spodziewamy się, że bazowa inflacja CPI w ciągu 2023 r. szybko się zmniejszy, ponieważ zakłócenia w łańcuchu dostaw będą dalej słabnąć, zapasy odbudują się, a warunki na rynku pracy osłabną” – napisał Gapen, cytowany przez Fortune.

Zdaniem głównego analityka BoA, aby osiągnąć ten cel, niezbędne będzie wejście w lekką recesję, z którą książkowo wiąże się wzrost bezrobocia. Jego zdaniem może ono urosnąć w przyszłym roku do 5,5 proc. względem 3,7 proc. w październiku tego roku.

„Nasza perspektywa łagodnej recesji w gospodarce USA jest napędzana przez słabsze inwestycje i wydatki konsumpcyjne. […] Uważamy, że przeciwności związane ze słabszym rynkiem pracy, wyższymi kosztami pożyczek, ostrzejszymi standardami kredytowymi i słabszymi bilansami skłonią konsumentów do ograniczenia wydatków” – dodaje analityk Bank of America.

Poprzedni
Zerowy VAT na żywność przedłużony

Zerowy VAT na żywność przedłużony

Następny
Inflacja listopad 2022

Inflacja lekko zwolniła. Nowe szacunki Głównego Urzędu Statystycznego

Sprawdź także
Total
0
Share