Pozytywne dane z USA. Inflacja CPI mocno w dół. Powód do radości? Tak. I nie

inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych
Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych mocno w dół. Foto: Karolina Grabowska/Pexels

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych obniżyła się w październiku 2022 r. do 7,7 procent wobec 8,2 procent odnotowanych we wrześniu. Oznacza to, że tempo wzrostu cen w ujęciu rocznym hamuje, co może być dobrym sygnałem dla reszty świata. Niepokój budzi jednak inflacja bazowa, która wciąż jest na bardzo wysokim poziomie.

Zaskakująco niska inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych

Według najnowszych danych udostępnionych przez Biuro Statystyki Pracy inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych obniżyła się w październiku do 7,7 proc. w ujęciu rocznym, a to oznacza, że mamy już do czynienia z czwartym z rzędu miesiącem, kiedy tempo wzrostu cen zwalnia.

We wrześniu inflacja CPI w USA wynosiła w ujęciu rocznym 8,2 proc., w sierpniu 8,3 proc., zaś w lipcu 8,5 proc. Warte podkreślenia jest to, że dzisiejsze dane zaskoczyły ekonomistów, którzy szacowali, że inflacja CPI w Stanach co prawda dalej będzie w tendencji spadkowej, jednak konsensus rynkowy wynosił równe 8 procent.

Jeszcze w czerwcu 2022 roku inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych była najwyższa od 41 lat i wynosiła 9,1 proc., co wymusiło na FED mocną podwyżkę stóp procentowych i silniejsze niż wcześniej zacieśnianie polityki monetarnej.

Mimo dobrych danych o inflacji CPI w ujęciu rocznym dynamika wzrostu cen w ujęciu miesięcznym wciąż jest wysoka. W październiku wyniosła ona bowiem tyle samo, co w poprzednim miesiącu, a więc 0,4 proc., choć była znacznie niższa od oczekiwań ekonomistów, którzy szacowali 0,6 proc. mdm.

Fakt, że inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych hamuje może cieszyć i – jak podkreślają także polscy analitycy – jest ważnym sygnałem dla rynków, niepokój budzi wciąż wysokie tempo wzrostu cen bez uwzględnienia cen paliw, energii czy żywności. Inflacja bazowa w Stanach Zjednoczonych wyniosła w październiku bowiem 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym i 6,3 proc. w ujęciu rocznym. To zaś jasno obrazuje mocno utrzymującą się presję inflacyjną rozlaną na wszystkie sektory największej gospodarki świata, co prawdopodobnie skłoni FED do dalszych mocnych podwyżek stóp procentowych.

W poprzednim miesiącu roczna dynamika inflacji bazowej w USA przekroczyła 40-letnie maksimum i wyniosła 6,6 procent.

Poprzedni
Stopy procentowe listopad 2022

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Duże zaskoczenie

Następny
Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS

Wyniki kontroli ZUS mówią jasno: Na L4 trawy lepiej nie kosić

Sprawdź także
Total
0
Share