Wakacje kredytowe. Jest termin podpisu przez prezydenta

Skorzystanie z wakacji kredytowych w sierpniu 2022 roku może być sporym problemem dla wielu kredytobiorców.
wakacje kredytowe sierpień 2022
Wakacje kredytowe. Prezydent podpisze ustawę 14 lipca, ale skorzystanie w sierpniu może być problemem. Zdjęcie: Marek Borawski KPRP

Jak poinformowała dziś Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (KPRP) prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o wakacjach kredytowych. Jeśli tak się stanie, aby z nich skorzystać już w sierpniu, zainteresowani będą mieli jedynie dwa dni na złożenie wniosku.

Wakacje kredytowe sierpień 2022 – to może być szturm na banki

Jeśli prezydent podpisze ustawę o wakacjach kredytowych w najbliższy czwartek 14 lipca, wejdzie ona w życie dokładnie 14 dni później, a więc 28 lipca – także w czwartek. Aby skorzystać z wakacji kredytowych już w sierpniu, będzie trzeba złożyć wniosek nie później niż w dniu 29 lipca. Ostatnie dwa dni lipca przypadają bowiem w weekend.

Pamiętajmy jednak, że wiele banków może przeciągać rozpatrzenie wniosku nawet do 21 dni, co oznacza, że jeśli rata kredytu hipotecznego przypada na pierwsze dni sierpnia, skorzystanie z wakacji kredytowych może nie być możliwe i najbliższą ratę trzeba będzie jednak opłacić.

Wakacje kredytowe – ile razy można skorzystać w 2022 roku?

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, z wakacji kredytowych w 2022 roku można skorzystać aż 4-krotnie. Oznacza to, że osoby, które szybko złożą wnioski (jeszcze w lipcu), a bank nie będzie zwlekał z wydaniem decyzji, w tym roku zapłacą tylko jedną ratę kredytu.

Czytaj także: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców BGK. Kto może skorzystać?

Pozostałe raty zostaną przesunięte na koniec, co oznacza, że realnie kredyt zostanie wydłużony o okres 4 miesięcy. Bankowcy szacują, że łączne koszty wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku, które poniosą banki, wyniosą około 20 mld zł. Pamiętajmy przy tym, że instytucje te pieniądze i tak odzyskają, jednak dopiero za kilka, kilkanaście, a w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt lat.

Poprzedni
stopy procentowe lipiec 2022

Stopy procentowe w górę, jednak niżej niż zakładano

Następny
biedronka otwarta w niedzielę

Nie czytelnia a wypożyczalnia książek. Biedronka otwarta w niedziele

Sprawdź także
Total
0
Share