Nowy wzór wniosku o dodatek energetyczny. Co się zmienia?

Nowy wzór wniosku o dodatek energetyczny
Nowy wzór wniosku o dodatek energetyczny pojawił się na stronach RCL. Foto: Rodnae Productions/Canva

Dodatek energetyczny do jednorazowe świadczenie pieniężne, które ma zrekompensować obywatelom znaczne wzrosty cen surowców służących do ogrzewania gospodarstw domowych. Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, aby otrzymać dodatek do pelletu, gazu, oleju czy drewna, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. A ten właśnie uległ zmianie. Co nowego? Jakie zmiany wprowadzono?

Nowy wzór wniosku o dodatek energetyczny

Osoby ogrzewające swoje gospodarstwo domowe drewnem, gazem, pelletem drzewnym czy olejem, wniosek o dodatek energetyczny mogą składać już od 21 września. Po poprawnym wypełnieniu wszystkich wymaganych pól wniosek należy przesłać drogą pocztową, elektroniczną lub złożyć osobiście w urzędzie gminy bądź miasta. Urząd na wypłatę dodatku energetycznego ma 30 dni, a pieniądze przyjdą na konto wskazane we wniosku.

Obowiązujący od 21 września wniosek o dodatek energetyczny zawierał m.in. konieczność wskazania, że wnioskujący o wypłatę jednorazowego świadczenia nie złożył uprzednio także wniosku o dodatek węglowy, co przekreślałoby możliwość otrzymania dopłaty do pelletu, gazu, drewna czy oleju.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się właśnie nowy wzór wniosku o dodatek energetyczny, który eliminuje konieczność dodatkowego oświadczania, o niezłożeniu wniosku o dodatek do węgla.

Osoby, które złożyły już “stare” wnioski o dodatek energetyczny, nie muszą jednak niczego zmieniać. Urząd rozpatrzy każdy z nich, o ile został wypełniony poprawnie i zwierał wszelkie wymagane informacje. Jednym z ustawowych wymogów było m.in. wpisanie głównego źródła ogrzewania domostwa do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Bez tego, złożenie wniosku o dodatek energetyczny nie jest możliwe.

Dodatek energetyczny wynosi odpowiednio:

  • 3000 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub biomasę;
  • 2000 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na olej opałowy;
  • 1000 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia lub piec kaflowy zasilany na drewno kawałkowe;
  • 500 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na gaz skroplony LPG.

Nowy wzór wniosku o dodatek energetyczny dostępny jest na stronach RCL.

Poprzedni
Kredyty frankowe knf tsue

Kredyty frankowe. Szef KNF: Jeśli TSUE wyda niekorzystny wyrok, duży bank może zbankrutować

Następny
Zwolnienia w Ringier Axel Springer Polska

RASP szykuje zwolnienia grupowe. Tnie też wydanie Przeglądu Sportowego i kasuje Auto Świat

Sprawdź także
Total
0
Share