Coraz mocniej odwracamy się od banków. Sprzedaż kredytów spada kolejny miesiąc z rzędu

sprzedaż kredytów październik 2022
Sprzedaż kredytów październik 2022. Coraz gorsze dane BIK. Foto: 89Stocker/Canva

O blisko 8 procent w ujęciu rocznym spadła w październiku br. sprzedaż kredytów gotówkowych. Tendencję wzrostową – i to dość wysokoką – odnotowały zaś kredyty ratalne. Tych banki i SKOK-i udzieliły w zeszłym miesiącu o ponad 20 procent więcej. Znacząco spadła jednak ich wartość.

Po znaczących podwyżkach stóp procentowych, a także w wyniku niepewności gospodarczej, z którą mierzą się w ostatnim czasie nie tylko przedsiębiorstwa, ale także gospodarstwa domowe, zainteresowanie kredytami sukcesywnie spada.

W przypadku kredytów mieszkaniowych możemy mówić wręcz o załamaniu, co najlepiej obrazują najnowsze dane BIK. Jak wskazała dziś instytucja, w październiku br. spadek sprzedaży nowych “mieszkaniówek” w ujęciu kwotowym wyniósł aż 74,5 proc. względem analogicznego miesiąca roku poprzedniego i 73,2 proc. w ujęciu ilościowym.

Nieco lepiej, ale także z silnymi spadkami, wygląda sytuacja w przypadku kredytów gotówkowych i kredytów ratalnych.

Sprzedaż kredytów gotówkowych październik 2022

Jak poinformowało dziś Biuro Informacji Gospodarczej, w październiku 2022 roku banki i SKOK-i udzieliły o 7,9 proc. mniej kredytów gotówkowych, zaś ich sumaryczna wartość spadła w stosunku do października 2021 r. o 9,1 proc. Średnia wartość zaciągniętego w październiku 2022 r. kredytu gotówkowego wyniosła 21 253 zł, co oznacza spadek o 1,3% w stosunku do października 2021 r.

“W okresie styczeń – październik br., w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, kredyty gotówkowe odnotowały dodatnie dynamiki zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym jedynie w dwóch skrajnych przedziałach kwotowych: do 5 tys. zł oraz pow. 50 tys. zł (+9,9% L) i (+5,7% W) oraz (+1,1% L) i (+2,6% W). Rynek kredytów gotówkowych rośnie więc jedynie w skrajnych przedziałach” – komentuje dane prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

“W przeciwieństwie do 2021 roku, gdy najwyższa dynamika wzrostów dotyczyła kredytów wysokokwotowych pow. 50 tys. zł, to obecnie najwyższa dynamika występuje w kredytach niskokwotowych. Kredyty do 5 tys. zł odpowiadają za 4,2% wartości sprzedaży i 35% liczby udzielonych w okresie styczeń – październik 2022 r. kredytów gotówkowych. Stąd dynamika w całym segmencie kredytów gotówkowych w ujęciu liczbowym (-1,1%) jest zbliżona do zeszłorocznej, a w wartościowym (-2,9%) już bardziej uwidoczniło się wyhamowanie akcji kredytowej – wyjaśnia ekonomista.

W ocenie Rogowskiego ostatnie dwa miesiące tego roku nie zaowocują zmianą trendu i możemy oczekiwać dalszych sadków sprzedaży tych produktów przez banki.

Jeśli chodzi o kredyty ratalne, to w październiku br. banki i SKOK-i udzieliły ich o 20,6 proc. więcej niż przed rokiem, ale sumaryczna wartość kredytów ratalnych była o 14,3 proc. niższa. Średnia wartość kredytu ratalnego udzielonego w październiku 2022 r. to 3 123 zł i jest ona niższa niż w październiku ub.r. o 29,0%.

Poprzedni
Sprzedaż kredytów mieszkaniowych październik 2022

Hipoteki szorują po dnie. Najnowsze dane BIK dot. kredytów mieszkaniowych

Następny
inflacja

Cała wstecz. Polacy zaciskają pasa i oszczędzają, gdzie mogą

Sprawdź także
Total
0
Share