Coraz mocniej zadłużamy się w firmach pożyczkowych. Niepokojące dane BIK za wrzesień

sprzedaż pożyczek
Sprzedaż pożyczek we wrześniu 2022 r. na znacznie wyższym poziomie niż przed rokiem. Foto: relif/canva

We wrześniu 2022 r. pożyczyliśmy od firm pożyczkowych ponad 14 procent więcej niż przed rokiem. Mocno wzrosła także ilość osób, które z pożyczek gotówkowych w ogóle skorzystały. Inflacja pochłania nasze oszczędności, ale jednocześnie powoduje skokowy wzrost zadłużenia.

Sprzedaż pożyczek we wrześniu z kolejnymi rekordami

Z najnowszego raportu Biura Informacji Kredytowej wynika, że we wrześniu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 301,8 tysięcy nowych pożyczek gotówkowych. Ich wartość wyniosła w sumie 755 mln złotych i była o 14,1 procent wyższa niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego.

Co istotne, prócz znacznego wzrostu wartości w ujęciu kwotowym mocno wzrosła także wartość w ujęciu liczbowym. W analizowanym miesiącu nową pożyczkę gotówkową zaciągnęło bowiem o 11,8 procent więcej Polaków niż we wrześniu 2021 r.

Jak podał dziś BIK, “średnia wartość nowo udzielonej we wrześniu 2022 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 277 zł i była o 0,6% wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej we wrześniu 2021 roku”.

Największą dynamikę wzrostu w porównaniu do września 2021 roku odnotowano w przypadku pożyczek z przedziału 3-5 tysięcy złotych. W ujęciu kwotowym przyrost ten wyniósł 19,1 proc. rdr. W ujęciu liczbowym pożyczek w tym przedziale kwotowym przybyło o 17,7 proc. w stosunku do września 2021 r.

Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej wynika także, że we wrześniu br. 41,6 proc. wartości nowo udzielonych pożyczek firmy pożyczkowe przyznały na kwoty przekraczające 5 tysięcy złotych. W ujęciu liczbowym wyniosły one 10,4 proc.

Najwięcej pożyczek gotówkowych we wrześniu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły zaś do kwoty 1000 zł. Ich udział w całym rynku – w ujęciu liczbowym – wyniósł 44,3 proc. Wartościowo pożyczki nieprzekraczające jednego tysiąca złotych miały 9,9 proc. wpływ na całą sprzedaż.

Analizowany okres uwzględnia wyłącznie pożyczki zaciągnięte w firmach pozabankowych. Warte podkreślenia jest jednak to, że dane za wrzesień 2022 r. dotyczą porównania w ujęciu rocznym. W stosunku do sierpnia 2022 r. sprzedaż nowych pożyczek spadła w ujęciu kwotowym (-8,2 proc.), jak i liczbowym (-6 proc.).

Poprzedni
Kolejna podwyżka stóp procentowych

Tyrowicz z RPP: Kolejna podwyżka stóp powinna wynieść 100 pb

Następny
Rentowność obligacji Skarbu Państwa

Rentowność obligacji Skarbu Państwa rośnie w szalonym tempie

Sprawdź także
Total
0
Share