Ubezpieczenie pomostowe. Nadchodzą duże zmiany w hipotece

Ubezpieczenie pomostowe zmiany 2022
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w hipotekach. AZN Business foto by: via Canva

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem, który docelowo skrócić ma czas oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości do kilku tygodni. Aktualnie, szczególnie w dużych miastach, na ustanowienie hipoteki trzeba czekać nawet ponad rok, a to znacznie obciąża kosztami kredytobiorców.

Ubezpieczenie pomostowe. Szykują się duże zmiany

W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że resort przygotował projekty, których celem jest dokonanie zmian w przepisach o dokonywaniu wpisów o ustanawianiu hipotek w księgach wieczystych. Jak przekonuje wiceszef MS, mają one być odpowiedzią na wydłużone formalności z tym związane.

Przypomnijmy w tym miejscu, że w czasie pomiędzy uruchomieniem kredytu a ustanowieniem hipoteki w księdze wieczystej finansowanego mieszkania czy domu kredytobiorca zobligowany jest do opłacania składek z tytułu ubezpieczenia pomostowego. Jego koszt – jak wyliczył resort sprawiedliwości – wynosi już średnio 370 zł miesięcznie.

“Dzisiejsza sytuacja jest skrajnie niesprawiedliwa. Ochroną w takich sprawach objęty jest wyłącznie bank. Natomiast wszystkie koszty ponosi kredytobiorca. Często są to młode osoby, młode rodziny. Dziś oprócz wysokich stóp procentowych muszą ponosić też koszty ubezpieczenia pomostowego. Stąd też ten projekt, który ma ulżyć kredytobiorcom” – powiedział Warchoł cytowany przez PAP.

Zwrot ubezpieczenia pomostowego i wpis do księgi przez notariusza

Wiceminister dodał jednocześnie, że resort chce zaproponować rozwiązania, które znacznie skrócą czas oczekiwania na wpis. Ponadto kredytobiorcy mogliby liczyć na zwrot ubezpieczenia pomostowego.

“Proponujemy zwrot ubezpieczenia pomostowego przez banki kredytobiorcom hipotecznym, którzy ponosili koszty ubezpieczenia przez okres oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Oczywiście dotyczyć to będzie tylko nowo zawieranych umów. Druga propozycja zakłada z kolei umożliwienie notariuszom dokonywania wpisów hipotek do ksiąg wieczystych” – poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Czytaj także: Czym jest promesa kredytowa i czy gwarantuje otrzymanie kredytu?

Wskazał przy tym, że aktualnie i tak notariusze wysyłają przecież wnioski do sądu wieczystoksięgowego i posiadają narzędzia niezbędne do dokonywania wpisów hipotek. Wskazał, że będzie to jednocześnie szansa na rozwój notariatu w Polsce, a notariusze na pomysły Ministerstwa zareagowali z optymizmem.

“Odbieram w tej sprawie bardzo pozytywne sygnały jako szansę na rozwój notariatu, który pozwoli unowocześnić pracę notariuszy i pomóc tym najbardziej zainteresowanym, czyli kredytobiorcom” – powiedział Marcin Warchoł.

Ustawa może trafić do Sejmu jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Projekty zostały już przekazane do kancelarii premiera z prośbą o wpis do wykazu prac legislacyjnych.

Oprac. Daily Business Post

Poprzedni
frankowicze mbank łódź

Ponad 1700 frankowiczów przegrywa pozew grupowy z mBankiem

Następny
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców BGK. Kto może skorzystać?

Sprawdź także
Total
0
Share