Nowy koszt dla właścicieli domów jednorodzinnych. Ale nie tylko

świadectwo charakterystyki energetycznej 2023
Świadectwo charakterystyki energetycznej 2023. Foto: Andrey Popov via Canva

Wiosną przyszłego roku świadectwo charakterystyki energetycznej stanie się wymagane także dla posiadaczy domów, wybudowanych przed 2009 r. Nowy obowiązek nie ominie także właścicieli mieszkań, jednak pod pewnymi warunkami.

Świadectwo charakterystyki energetycznej 2023

Już wiosną 2023 roku wejdą w życie przepisy, na mocy których świadectwo charakterystyki energetycznej będzie wymogiem dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego bez względu na to kiedy został wybudowany. Przypomnijmy bowiem, że aktualnie wymóg ten dotyczy jedynie domów jednorodzinnych wybudowanych od 2009 roku, a samo świadectwo nie jest nowością – funkcjonuje już od kilkunastu lat. To jednak niedługo się zmieni, a certyfikat będzie wymagany w przypadku każdego domu.

Wszystko za sprawą przegłosowanej przez Sejm ustawy dotyczącej efektywności energetycznej budynków, która – w myśl przepisów unijnych – obliguje właścicieli domów (i w pewnych sytuacjach także mieszkań) do posiadania ww. dokumentu.

Przed weekendem w Ustawie swoje poprawki nanieśli senatorowie, co oznacza, ze dokument wróci teraz do Sejmu, a po przyjęciu (bądź odrzuceniu) poprawek trafi do prezydenta. Zgodnie z założeniami Ustawa wejść w życie ma w ciągu 6 miesięcy od dnia jej podpisania, co oznacza, że zmiany powinny zacząć obowiązywać na wiosnę przyszłego roku.

Mimo że świadectwo charakterystyki energetycznej dotyczy przede wszystkim posiadaczy domów jednorodzinnych, to w pewnych sytuacjach będzie wymogiem także dla właścicieli mieszkań. Zgodnie z przepisami, dokument ten będzie wymagany w przypadku sprzedaży lub najmu lokalu zlokalizowanego w budynku wielorodzinnym. Koszt świadectwa waha się od 250 do nawet 1000 zł.

Opracowanie: Portal wnętrzarski

Poprzedni
musk tajwan

Wpierw Ukraina, teraz Tajwan. Elon Musk wtrąca się w kolejny konflikt

Następny
e-pack

e-Pack - paczka, która wskaże winnego uszkodzenia przesyłki i zmusi klientów do zwrotu opakowania

Sprawdź także
Total
0
Share