UODO nałożył ponad 360 tys. kary na Bank Millennium

millennium bank kara uodo
UODO nałożył 363 kary na Bank Millennium. Foto: Materiały prasowe Bank Millennium.

Urząd Ochrony Danych Osobowych poinformował dziś w komunikacie o nałożeniu na Bank Millennium kary finansowej w wysokości 363 tys. zł. za niezgłoszenie naruszenia danych osobowych i niepowiadomienie w pełni osób o zdarzeniu.

Bank Millennium z karą od UODO

Chodzi o sytuację, w której firma kurierska zagubiła korespondencję z danymi osobowymi klienta banku, takimi jak: imię i nazwisko, numerem PESEL, adresem zameldowania, numerami rachunków bankowych, a także numerem identyfikacyjnym nadanym przez bank.

W tej sprawie złożono w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych skargę, a jak poinformował UODO, mimo poinformowania przez Bank skarżących o fakcie zagubienia korespondencji, informacje te były niewystarczające.

Urząd zwrócił uwagę, że administrator danych osobowych Banku Millennium nie dopełnił ciążących na nim obowiązków określonych w RODO.

– Bank uznał, że ryzyko negatywnych konsekwencji dla osób dotkniętych naruszeniem jest średnie, dlatego nie zgłosił tego naruszenia organowi nadzorczemu oraz nie zrealizował w pełni obowiązku związanego z powiadomieniem osób, których dane dotyczą – napisano w dzisiejszym komunikacie.

W związku z tym organ postanowił o nałożeniu na Bank Millennium kary finansowej w wysokości 363 tys. zł., a także nakazał powiadomienie osób poszkodowanych naruszeniem w sposób określony w art. 34 ust. 2 RODO.

Stosowna informacja o nałożonej dziś na Millennium karze pojawiła się także na oficjalnym profilu UODO na Twitterze.

Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomniał jednocześnie, że do UODO “trzeba zgłaszać te z incydentów, w przypadku których istnieje prawdopodobieństwo szkodliwego wpływu na prawa lub wolności osób, których dane dotyczą. Gdy to ryzyko jest wysokie, to o naruszeniu trzeba też powiadomić osoby, których dane dotyczą” – wskazano w komunikacie.

Z pełną treścią decyzji dotyczącej nałożonej na Bank Millennium kary zapoznać można się pod tym linkiem.

Poprzedni
Program Grantów Lokalnych BNP Paribas

BNP Paribas podsumowuje 11. edycję Programu Grantów Lokalnych

Następny
mój elektryk boś

Bank Ochrony Środowiska z pierwszymi umowami w ramach programu "Mój Elektryk"

Sprawdź także
Total
0
Share