Bojkot Coca-Coli. Firma mięknie pod naporem hejtu? Nie ma potwierdzenia

bojkot coca cola rosja
Bojkot Coca-Cola przybiera na sile. Firma nie chce wycofać się z Rosji, a na brand spada lawina hejtu. Foto: Karolina Grabowska/Pexels

Po lawinie hejtu, jaki spadł na właściciela marki Coca-Cola, firma wycofuje się z Rosji – podała dziś Nexta. Informacja ta pojawiła się także w polskich mediach, ale nie została oficjalnie potwierdzona przez spółkę.

Bojkot Coca-Cola. Firma nie chciała wycofać się z Rosji

Po tym, jak właściciel marki Coca-Cola nie dołączył do gospodarczych sankcji nakładanych na Rosję, na firmę dosłownie spadła lawina hejtu. Internauci z całego świata zamieszczali filmiki, na których widać było, jak Coca-Cola jest wprost wylewana do zlewów czy na ulicę – podobnie, jak kilka dni wcześniej rosyjska wódka.

Bojkot Coca-Coli przybierał na sile w ostatniej dobie, aż w piątek trafił do trendów wszystkich mediów społecznościowych. Obywatele różnych krajów stanowczo sprzeciwili się pozostawaniu Coca-Coli w Rosji, co dało się zaobserwować m.in. na Twitterze.

Firmie zarzucono, że wybiera “krwawy pieniądz”, ponieważ 21 procent obrotów pochodzi z rynku ukraińskiego i rosyjskiego (niepotwierdzone).

Pewne jest jedno. W Rosji jest aktualnie 10 fabryk firmy Coca-Cola HBC Russia produkujących różne napoje gazowane, a także soki. Zakłady zlokalizowane są m.in. w Moskwie, Sankt Petersburgu, Samarze, Jekaterynburgu, i Nowosybi.

Oczywiste stanowisko w kwestii Coca-Cola na rosyjskim rynku zajęły przed weekendem sklepy w Ukrainie, które wycofały napoje ze sprzedaży. Użytkownicy Twittera uważają zaś, że zakup produktów Rich, Schweppes, Sprite, Burn, BonAqua, Fanta, Monster czy Coca-Cola to “sponsoring firmy, która nie potępia działań okupantów”.

Bojkot Coca-Coli. Właściciel słodkich napojów mięknie?

Dziś portal Nexta podał, że marki Danone i Coca-Cola jednak ulegną i wycofają się z Rosji, co przekazała m.in. Polska Agencja Prasowa. Nie ma jednak żadnego potwierdzenia, aby firmy te faktycznie zamierzały zniknąć (przynajmniej czasowo) z  rynku agresora Ukrainy.

Informację tę natychmiast opublikowały największe polskie media, jednak żadne z nich także nie było w stanie potwierdzić doniesień białoruskiej Nexty, na które powołał się PAP.

Póki Coca-Cola oficjalnie nie potwierdziła opuszczenia rosyjskiego rynku, w dalszym ciągu są to jedynie spekulacje, które finalnie mogą nieznacznie nadszarpnąć cenę akcji giganta spożywczego, w którym od dekad miłuje się m.in. Warren Buffet.

Wcześniej o opuszczeniu rosyjskiego rynku poinformowało wiele światowych brandów, m.in. Apple i Nike.

Źródło: Portal biznesowy Business Post

Poprzedni
kurs franka szwajcarskiego rosja ukraina

Frankowicze cierpią na wojnie Rosji z Ukrainą. Kurs CHF najwyższy w historii

Następny
stopy procentowe marzec 2022

Mocne uderzenie w kredytobiorców. Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Sprawdź także
Total
0
Share