Mocne uderzenie w kredytobiorców. Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny z rzędu – zgodnie z oczekiwaniami rynku – podnosi stopy procentowe. Tym razem o mocne 0,75 proc.
stopy procentowe marzec 2022
Stopy procentowe marzec 2022. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Business Post. Foto: NBP

Stopy procentowe marzec 2022. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, która po raz kolejny uderza w kieszenie Polaków. Oprocentowanie kredytów rośnie szósty raz z rzędu.

Złoty mocno traci do innych walut – winna wojna na linii Rosja-Ukraina

Po tym, jak złoty zaczął mocno słabnąć w wyniku agresji Rosji na Ukrainę, Narodowy Bank Polski 3-ktornie na przestrzeni kilku ostatnich dni interweniował na rynku walutowym, w celu umocnienia PLN. Jak podawano w komunikatach, NBP wykonał łącznie 3 transakcje sprzedaży “pewnej ilości walut obcych”, co w konsekwencji niewiele pomogło, bo rodzima waluta wciąż jest rekordowo tania w stosunku do euro, dolara czy franka szwajcarskiego.

Jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia Narodowy Bank Polski w opublikowanym komunikacie poinformował, że jeśli sytuacja na rynku walutowym będzie tego wymagała, to dysponuje on (NBP) “odpowiednim zestawem instrumentów, aby przeciwdziałać negatywnym tendencjom na rynku finansowym i walutowym”. – domyślnie są to zarówno transakcje walutowe, ale także dalsze wzrosty stóp procentowych, które również finalnie mają przecież umacniać złotego.

Czytaj także: Stagflacja w Polsce coraz bardziej prawdopodobna

Bank centralny w tym samym komunikacie dodał jednocześnie, że “jest gotów w każdej chwili reagować na nadmierne wahania kursu złotego, które mogłyby zakłócić sprawne funkcjonowanie rynku walutowego, finansowego lub też negatywnie wpływać na stabilność finansową czy skuteczność realizowanej przez NBP polityki pieniężnej” – co dało jasny sygnał, że najbliższe posiedzenie RPP może skutkować kolejnym wzrostem stóp procentowych w Polsce. I tak też się stało, na dzisiejszym posiedzeniu członkowie Rady zdecydowali o kolejnej podwyżce stóp procentowych.

Stopy procentowe marzec 2022. Jest decyzja RPP

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zapadła szósta z rzędu decyzja o podniesieniu stóp procentowych w Polsce. Tym razem Rada postanowiła mocniej niż poprzednio uderzyć w kieszenie kredytobiorców, co jest wynikiem znacznie słabnącego w ostatnim czasie złotego. Stopy procentowe rosną w marcu 2022 o 75 punktów bazowych, czyli 0,75 proc.

Aktualna wysokość stóp procentowych w Polsce – marzec 2022 – kształtować się będzie następująco:

  • stopa referencyjna wzrosła do 3,5 proc.,
  • stopa lombardowa do 4 proc.,
  • stopa depozytowa do 3 proc.,
  • stopa redyskonta weksli do 3,55 proc.,
  • stopa dyskontowa do 3,60 proc.

Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które także może zaważyć o wysokości stóp procentowych w Polsce, odbędzie się już za miesiąc, czyli 6 kwietnia 2022 r. Warto przypomnieć, że na przestrzeni tylko 6 ostatnich miesięcy, Narodowy Bank Polski już 6-krotnie podnosił stopy procentowe w Polsce z poziomu 0,1 proc., do którego sprowadził je w celu zwiększenia popytu po pandemicznej stagnacji.

Poprzedni
bojkot coca cola rosja

Bojkot Coca-Coli. Firma mięknie pod naporem hejtu? Nie ma potwierdzenia

Następny
Dropshipping Regulamin sklepu

Regulamin sklepu wykorzystującego dropshipping

Sprawdź także
Total
0
Share