Producent okien nie wytrzymał presji. Velux rozpoczyna zwolnienia pracowników

zwolnienia w Velux
Rozpoczynają się zwolnienia grupowe w Velux. Foto: materiały prasowe

Największy producent okien dachowych w Polsce – Grupa Velux – rozpoczyna zwolnienia pracowników. Wcześniej spółka skróciła tydzień pracy do 4 dni, co jednak nie pomogło w ochronie miejsc pracy.

Zwolnienia w Velux

Producent okien Velux poinformował dziś w komunikacie, że spółka stanęła przed koniecznością przeprowadzenia redukcji etatów. Zwolnienia obejmą pracowników w zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie oraz w Namysłowie.

Do sprawy odniósł się dziś prezes Veluxa, Jacek Siwiński, który zwolnienia argumentuje “trudną i niepewną sytuacją makroekonomiczną” oraz znacznymi spadkami sprzedaży produktów spółki.

“Nasze magazyny są pełne, dlatego musimy produkować mniej. Wyczerpaliśmy możliwości uelastycznienia produkcji i dalsze jej ograniczenie wiąże się z trudną decyzją o zmniejszeniu zatrudnienia i rozstaniu się z pracownikami. W obecnej sytuacji makroekonomicznej oraz wobec słabych prognoz na najbliższe kwartały uważamy, że konieczne jest dokonanie korekt, by przygotować nasz biznes na przyszłość – wyjaśnia Jacek Siwiński, prezes firmy Velux Polska cytowany przez serwis Bankier.

O znacznym zmniejszeniu popytu na produkty Grupy Velux spółka informowała już we wrześniu. Wtedy też, aby ratować miejsca pracy, Velux postanowił wprowadzić czterodniowy tydzień pracy. Po dzisiejszym komunikacie wiadomo już, że nie przyniosło to spodziewanego rezultatu i zwolnienia w Velux właśnie się rozpoczynają.

“W fabrykach firmy VELUX w Gnieźnie oraz w Namysłowie rozpoczęły się negocjacje ze związkami zawodowymi w celu znalezienia najlepszych możliwych rozwiązań dla pracowników objętych zwolnieniami. Szczegóły zostaną podane po zakończeniu rozmów ze związkami zawodowymi. Proces redukcji zatrudniania będzie odbywał się zgodnie z przepisami prawa pracy. Firma VELUX podkreśla, że bardzo ważne jest wypracowanie rozwiązania, które będzie optymalne dla pracowników” – napisano w opublikowanym dziś komunikacie.

W Gnieźnie zlokalizowane są dwa zakłady produkcyjne wchodzące w skład Grupy Velux, w których zatrudnionych jest łącznie ponad 1000 osób. Podobna ilość osób pracuje w Namysłowie, gdzie produkowane są m.in. okna, ale także aluminiowe kołnierze. W całej Polsce Grupa Velux wraz ze swoimi spółkami zależnymi zatrudnia w sumie blisko 4800 osób. Nie wiadomo, ile z nich zostanie objętych zwolnieniami.

Czytaj także: Zuckerberg wyrzuca ponad 11 tysięcy pracowników

Poprzedni
Zwolnienia w Facebook

To już oficjalne. Z Facebooka wyparuje 11 tysięcy etatów

Następny
Stopy procentowe listopad 2022

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Duże zaskoczenie

Sprawdź także
Total
0
Share