Sieć kin rozpoczyna zwolnienia grupowe. Jeszcze przed świętami pracę straci nawet 80 osób

zwolnienia w helios
Grupowe zwolnienia w Helios dotkną nawet 80 pracowników. Foto: Helios Wołomin

Spółka zależna Agory, właściciel sieci kin Helios, do końca tego roku zamierza zwolnić nawet 80 pracowników – poinformowano w dzisiejszym komunikacie.

Gospodarki zwalniają. Firmy też

W ostatnich dniach światowe media coraz częściej informują o masowych zwolnieniach, które dotykają przede wszystkim spółek z branży technologicznej. W wyniku znacznej redukcji etatów w Facebook (Meta), Twitter czy Stripe pracę tracą już tysiące osób na całym świecie. Powód? Jak zawsze szukanie oszczędności, co jest wynikiem “niepewnej sytuacji makroekonomicznej” – jak czytamy w większości komunikatów wypuszczanych przez spółki.

Branża technologiczna to jednak niejedyny sektor, który mierzy się w ostatnim czasie z koniecznością zmniejszenia zatrudnienia, obrywa się także osobom zatrudnionym w mediach czy spółkach działających w szeroko rozumianej rozrywce. Przykładem może być Disney, który przed weekendem poinformował o konieczności zamrożenia zatrudnienia i jednoczesnym przeprowadzeniu “pewnych” zwolnień grupowych.

Na rodzimym podwórku z pracą pożegnają się m.in. pracownicy Ringier Axel Springer, o czym informowaliśmy w Business Post przed miesiącem. Dziś o konieczności przeprowadzenia zwolnień grupowych poinformował także właściciel sieci kin Helios.

Zwolnienia w Helios. Pracę straci nawet 80 osób

W opublikowanym dziś komunikacie zarząd spółki Helios – należącej do Agora S.A. – informuje o podjęciu uchwały o rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych. Jak podano, w dniach od 22 listopada do 21 grudnia pracę w Heliosie stracić ma do 80 pracowników. Zapowiedziana redukcja dotknie tym samym około 20 procent załogi Heliosa.

“Przyczyną zamierzonych zwolnień grupowych jest sytuacja ekonomiczna i finansowa spółki, która w ostatnim czasie znacząco się pogorszyła, a na którą składają się m.in. niższa niż przed pandemią frekwencja w polskich kinach, wzrost cen energii, wzrost płacy minimalnej i stawki minimalnej, wzrost kursu EUR, wzrost innych kosztów prowadzenia działalności oraz rozpoczęcie spłaty kredytów zaciągniętych w związku walki z pandemią Covid-19 i dwukrotny wzrost kosztów obsługi tego długu” – napisano w komunikacie.

Zarząd spółki informuje przy tym, że pracownikom zostaną zaoferowane działania osłonowe, a spółka o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych powiadomi także urząd pracy.

Zwolnienia w Heliosie to niejedyna redukcja etatów, na którą zdecydowała się w ostatnim czasie grupa Agora. Wcześniej informowano o konieczności zwolnienia 84 pracowników, z którymi dziś – jak informują Wirtualne Media – zawarto właśnie porozumienia.

Poprzedni
Prognozy inflacyjne NBP

NBP podnosi prognozy inflacji w Polsce i obniża wzrost PKB

Następny
zwolnienia w amazon

Amazon planuje zwolnić nawet 10 tysięcy osób

Sprawdź także
Total
0
Share