Stopy procentowe marzec 2022. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, która po raz kolejny uderza w kieszenie Polaków. Oprocentowanie kredytów rośnie szósty raz z rzędu.
Złoty mocno traci do innych walut – winna wojna na linii Rosja-Ukraina
Po tym, jak złoty zaczął mocno słabnąć w wyniku agresji Rosji na Ukrainę, Narodowy Bank Polski 3-ktornie na przestrzeni kilku ostatnich dni interweniował na rynku walutowym, w celu umocnienia PLN. Jak podawano w komunikatach, NBP wykonał łącznie 3 transakcje sprzedaży “pewnej ilości walut obcych”, co w konsekwencji niewiele pomogło, bo rodzima waluta wciąż jest rekordowo tania w stosunku do euro, dolara czy franka szwajcarskiego.
Jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia Narodowy Bank Polski w opublikowanym komunikacie poinformował, że jeśli sytuacja na rynku walutowym będzie tego wymagała, to dysponuje on (NBP) “odpowiednim zestawem instrumentów, aby przeciwdziałać negatywnym tendencjom na rynku finansowym i walutowym”. – domyślnie są to zarówno transakcje walutowe, ale także dalsze wzrosty stóp procentowych, które również finalnie mają przecież umacniać złotego.
Czytaj także: Stagflacja w Polsce coraz bardziej prawdopodobna
Bank centralny w tym samym komunikacie dodał jednocześnie, że “jest gotów w każdej chwili reagować na nadmierne wahania kursu złotego, które mogłyby zakłócić sprawne funkcjonowanie rynku walutowego, finansowego lub też negatywnie wpływać na stabilność finansową czy skuteczność realizowanej przez NBP polityki pieniężnej” – co dało jasny sygnał, że najbliższe posiedzenie RPP może skutkować kolejnym wzrostem stóp procentowych w Polsce. I tak też się stało, na dzisiejszym posiedzeniu członkowie Rady zdecydowali o kolejnej podwyżce stóp procentowych.
Stopy procentowe marzec 2022. Jest decyzja RPP
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zapadła szósta z rzędu decyzja o podniesieniu stóp procentowych w Polsce. Tym razem Rada postanowiła mocniej niż poprzednio uderzyć w kieszenie kredytobiorców, co jest wynikiem znacznie słabnącego w ostatnim czasie złotego. Stopy procentowe rosną w marcu 2022 o 75 punktów bazowych, czyli 0,75 proc.
Aktualna wysokość stóp procentowych w Polsce – marzec 2022 – kształtować się będzie następująco:
- stopa referencyjna wzrosła do 3,5 proc.,
- stopa lombardowa do 4 proc.,
- stopa depozytowa do 3 proc.,
- stopa redyskonta weksli do 3,55 proc.,
- stopa dyskontowa do 3,60 proc.
Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które także może zaważyć o wysokości stóp procentowych w Polsce, odbędzie się już za miesiąc, czyli 6 kwietnia 2022 r. Warto przypomnieć, że na przestrzeni tylko 6 ostatnich miesięcy, Narodowy Bank Polski już 6-krotnie podnosił stopy procentowe w Polsce z poziomu 0,1 proc., do którego sprowadził je w celu zwiększenia popytu po pandemicznej stagnacji.