Łzy kredytobiorców płyną strumieniami. RPP znów podnosi stopy procentowe

Stopy procentowe czerwiec 2022. Rada Polityki Pieniężnej bezlitosna dla kredytobiorców.
stopy procentowe czerwiec 2022
Stopy procentowe czerwiec 2022. Jest decyzja RPP. Foto: NBP/ Marcin Marszal (via Canva).

Podczas środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej po raz dziewiąty z rzędu postanowiła podnieść stopy procentowe. Rozpacz kredytobiorców słychać z daleka. A będzie jeszcze gorzej.

Stopy procentowe czerwiec 2022 – Rada podjęła decyzję

Na środowym posiedzeniu członków Rady Polityki Pieniężnej postanowiono, że stopy procentowe w Polsce znów idą w górę. Tym razem, co nie dziwi już żadnego ekonomisty, wszystkie stopy szybują o 75 punktów bazowych, czyli 0,75 pkt proc. Co to oznacza? Tylko tyle, że raty kredytów po raz kolejny mocno wzrosną.

Aktualna – od 9 czerwca 2022 roku – wysokość stóp procentowych kształtować się będzie następująco:

Dla kredytobiorców najistotniejsza jest zdecydowanie stopa referencyjna, która – choć ekonomiści wciąż się o to spierają – ma bezpośredni wpływ na wysokość stawki WIBOR. Ta w ostatnich miesiącach rosła równo ze stopami procentowymi, a aktualnie wynosi 6,72% (WIBOR 3M), 6,97 (WIBOR 6M). Po dzisiejszej decyzji RPP WIBOR po raz kolejny mocno podskoczy, co oznacza, że od czwartku 9 czerwca WIBOR 6M będzie przekraczał już 7,6 proc.

Ostatnio tak wysokie oprocentowanie kredytów notowaliśmy w czerwcu 2008 roku, czyli w dobie ogólnoświatowego kryzysu finansowego, po upadku banku inwestycyjnego Lehmans Brothers.

Walka z inflacją

Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych jest już dziewiątym z rzędu ruchem Narodowego Banku Polskiego, który od października 2021 walczy z galopującą inflacją. Przypomnijmy, że ostatnie odczyty inflacyjne wskazały na blisko 14-procentowy wzrost cen, co jest najwyższą wartością od ponad 20 lat.

W ocenie ekonomisty Piotra Kuczyńskiego kolejna podwyżka stóp procentowych nie wpłynie na zmniejszenie inflacji CPI, a może doprowadzić do spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Czytaj także: Stagflacja w Polsce? Ten scenariusz robi się coraz bardziej prawdopodobny

I choć działania Narodowego Banku Polskiego mają w średnim okresie wpłynąć właśnie na spadek konsumpcji, czyli w praktyce doprowadzić do lekkiego spowolnienia, to aktualnie działania RPP uderzają wyłącznie w kredytobiorców – zwłaszcza tych, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne w okresie historycznie niskich stóp procentowych.

Poprzedni
oprocentowanie lokat 2022

Premier wystraszył banki? Oprocentowanie lokat wystrzeliło. Już nawet 6 proc rocznie

Następny
Rodzinny kredyt mieszkaniowy

Rodzinny kredyt mieszkaniowy zamiast mieszkania bez wkładu własnego. Będą zmiany

Sprawdź także
Total
0
Share