Podczas środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej po raz dziewiąty z rzędu postanowiła podnieść stopy procentowe. Rozpacz kredytobiorców słychać z daleka. A będzie jeszcze gorzej.
Stopy procentowe czerwiec 2022 – Rada podjęła decyzję
Na środowym posiedzeniu członków Rady Polityki Pieniężnej postanowiono, że stopy procentowe w Polsce znów idą w górę. Tym razem, co nie dziwi już żadnego ekonomisty, wszystkie stopy szybują o 75 punktów bazowych, czyli 0,75 pkt proc. Co to oznacza? Tylko tyle, że raty kredytów po raz kolejny mocno wzrosną.
Aktualna – od 9 czerwca 2022 roku – wysokość stóp procentowych kształtować się będzie następująco:
Dla kredytobiorców najistotniejsza jest zdecydowanie stopa referencyjna, która – choć ekonomiści wciąż się o to spierają – ma bezpośredni wpływ na wysokość stawki WIBOR. Ta w ostatnich miesiącach rosła równo ze stopami procentowymi, a aktualnie wynosi 6,72% (WIBOR 3M), 6,97 (WIBOR 6M). Po dzisiejszej decyzji RPP WIBOR po raz kolejny mocno podskoczy, co oznacza, że od czwartku 9 czerwca WIBOR 6M będzie przekraczał już 7,6 proc.
Ostatnio tak wysokie oprocentowanie kredytów notowaliśmy w czerwcu 2008 roku, czyli w dobie ogólnoświatowego kryzysu finansowego, po upadku banku inwestycyjnego Lehmans Brothers.
Walka z inflacją
Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych jest już dziewiątym z rzędu ruchem Narodowego Banku Polskiego, który od października 2021 walczy z galopującą inflacją. Przypomnijmy, że ostatnie odczyty inflacyjne wskazały na blisko 14-procentowy wzrost cen, co jest najwyższą wartością od ponad 20 lat.
W ocenie ekonomisty Piotra Kuczyńskiego kolejna podwyżka stóp procentowych nie wpłynie na zmniejszenie inflacji CPI, a może doprowadzić do spowolnienia wzrostu gospodarczego.
Czytaj także: Stagflacja w Polsce? Ten scenariusz robi się coraz bardziej prawdopodobny
I choć działania Narodowego Banku Polskiego mają w średnim okresie wpłynąć właśnie na spadek konsumpcji, czyli w praktyce doprowadzić do lekkiego spowolnienia, to aktualnie działania RPP uderzają wyłącznie w kredytobiorców – zwłaszcza tych, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne w okresie historycznie niskich stóp procentowych.