Minimalne wynagrodzenie w 2023 r. mocno w górę. Rząd zaskoczył decyzją

minimalne wynagrodzenie w 2023
Minimalne wynagrodzenie w 2023 r. mocno w górę. Fot. W. Kompała / KPRM

O blisko 500 zł w stosunku do tego roku wzrośnie od stycznia 2023 wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Rada Ministrów przyjęła dziś rozporządzenie, zgodnie z którym płaca minimalna podskoczy w przyszłym roku aż dwukrotnie i osiągnie poziom 3600 zł.

Minimalne wynagrodzenie w 2023 r. mocno w górę

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego przyjęła rozporządzenie, zgodnie z którym minimalne wynagrodzenie w 2023 roku wzrośnie do:

  • 3490 zł od stycznia 2023 r.
  • 3600 zł od lipca 2023 r.

To najwyższa jak dotąd podwyżka płacy minimalnej, na którą zdecydował się obecny rząd od objęcia władzy w Polsce. Przypomnijmy przy tym, że już kilka lat temu Jarosław Kaczyński deklarował podniesienie minimalnego wynagrodzenia w Polsce do poziomu 4000 brutto, jednak z uwagi na okres pandemiczny pensje rosły wolniej, niż zakładano. To mogło być także bodźcem dla rządzących, aby dzisiejsza podwyżka była zdecydowana.

Minimalna stawka godzinowa od stycznia 2023 r. wynosić ma 22,80 zł brutto, zaś od lipca przyszłego roku będzie to już 23,50 zł brutto.

Płaca minimalna w górę. Morawiecki atakuje Tuska i zachwala swój rząd

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef rządu pokazał ofertę pracy z połowy 2014 roku, w której stawka godzinowa wynosiła 2,4 zł brutto. Jak przekonywał “To jest oferta pracy z czasów rządu Tuska. 4 zł, 5 zł. Myślałem, że to były te stawki, które są najniższymi. Otóż okazuje się, że było jeszcze gorzej” – mówił Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów oświadczył przy tym, że “rządy, które przez lata akceptowały pracę za 5 zł za godzinę, naprawdę nie są warte złamanego grosza” i zadeklarował, że obecna władza chce, by Polacy zarabiali jak najwięcej, przy jednoczesnym dalszym rozwoju gospodarki.

“Chcemy, żeby pracownicy zarabiali jak najwięcej, ale jednocześnie, żeby polska gospodarka kwitła i mogła jak najlepiej sobie radzić w trudnych okolicznościach: covidowych, wojny, putinflacji” – zakomunikował premier Morawiecki.

Poprzedni
koniec cyklu podwyżek stóp

Koniec cyklu podwyżek stóp NBP w połowie 2023 roku? Członek RPP zabiera głos

Następny
Szczecin - Grünheide

Szczeciński przewoźnik "wesprze" farbykę Tesli pod Berlinem

Sprawdź także
Total
0
Share