Darmowe konto dla firmy. Które banki oferują bezpłatne rachunki firmowe?

darmowe konto dla firmy
W tych bankach założysz darmowe konto dla firmy. Foto: StudioRoman via Canva.

Prowadzenie biznesu, szczególnie w początkowym stadium, może być sporym wyzwaniem. Począwszy od rejestracji i związanych z nią formalności, poprzez wyrobienie pieczątek, założenie strony internetowej czy otwarcie rachunku firmowego, świeżo upieczony przedsiębiorca musi uzbroić się w czas oraz pieniądze.

Tych ostatnich zaś nigdy za wiele, a nawet jeśli, to po co płacić za coś, co możemy mieć zupełnie za darmo? Przykładem może być całkowicie bezpłatne konto firmowe, które oferuje już coraz więcej banków. Przykłady? Jest ich wiele, a większość z nich znajdziesz poniżej.

Jaki rodzaj działalności może liczyć na bezpłatny rachunek w banku?

Bezpłatny rachunek firmowy stał się w ostatnich latach standardem w rodzimej bankowości. Sęk w tym, że konta za zero są zwykle przeznaczone dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Spółki prawa handlowego jak np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czy spółka akcyjna na darmowe konto firmowe, zwykle nie mają co liczyć. Mogą zdarzyć się wyjątki (mBank czy ING), jednak wszystko zależy od akcji promocyjnych danej instytucji.

Sprawdź także najlepsze konta osobiste

Banki, oferując bezpłatne rachunki dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wiedzą, że z mają w ten sposób dostęp do konkretnych informacji o danej osobie, jej zyskach z JDG, a na podstawie zysków czy nawet samych przychodów, mogą oferować inne usługi czy oferowane przez siebie produkty.

Dość powszechnym stało się także łączenie rachunków bankowych dla JDG z systemem księgowym oferowanym przez spółki powiązane z określonym bankiem lub podmiotem z nim ściśle współpracującym.

W tych bankach założysz darmowe konto dla firmy

Zgodnie ze stanem na dzień publikacji wpisu, darmowe konto firmowe oferują m.in.:

 • Nest Bank
 • Bank Pekao SA
 • PKO Bank Polski
 • Alior Bank
 • Bank Credit Agricole
 • mBank

To, na który z nich się zdecydować, zależeć powinno przede wszystkim od Twoich preferencji oraz – o czym musisz pamiętać – ewentualnych usług dodatkowych (zwykle niestety płatnych) i okresu lub warunków, od których uzależnione jest bezpłatne prowadzenie konta firmowego.

Konto dla firmy Nest Bank

W większości rankingów i zestawień darmowych kont dla firm Nest Bank jest wymieniany zwykle na pierwszym miejscu. Wszystko za sprawą faktycznego, okrągłego zera za prowadzenie rachunku. Mało tego, Nest Bank nie pobiera także opłat za firmową kartę płatniczą, co pozwoli zaoszczędzić nawet 100-120 zł rocznie.

Jeśli przyjrzymy się bliżej ofercie rachunku firmowego w Nest Banku, okaże się, że w ramach jego prowadzenia zupełnie za darmo będą:

 • wpłaty i wypłaty BLIKIEM z bankomatów
 • wszystkie internetowe przelewy krajowe Elixir, w tym do ZUS i US
 • pierwsza karta debetowa VISA
 • wpłaty i wypłaty z bankomatów Euronet w Polsce
 • kody SMS do autoryzacji przelewów w Bankowości internetowej

Bezpłatne konto firmowe Bank Pekao

Jeśli lubisz rodzime banki, a poszukujesz bezpłatnego konta firmowego “for ever”, możesz je znaleźć także w Pekao SA. Instytucja oferuje darmowe “Konto Przekorzystne Biznes”, jednak aby faktycznie za nie nie płacić, niezbędne będzie wyrażenie zgód marketingowych.

Co w ramach rachunku?

 • darmowe wpłaty we wpłatomatach Pekao SA do 100 tys miesięcznie
 • bezpłatne przelewy mobile Elixir

Karta do “Konta Przekorzystnego Biznes” także będzie bezpłatna, jednak wyłącznie przez 24 miesiące.

Darmowy rachunek firmowy PKO BP

PKO Bank Polski również ma w swojej ofercie darmowe konto dla przedsiębiorców, jednak jest pewien warunek. Działalność nie może być prowadzona dłużej niż 12 miesięcy. Aby konto było bezpłatne, niezbędne będzie także spełnienie wymogów banku dotyczących wpływów.

PKO BP oczekuje bowiem minimum 2000 zł co miesiąc, a jeśli tak się nie stanie, koszt prowadzenia rachunku wyniesie 12 zł / mc.

Karta płatnicza do rachunku firmowego w PKO BP może być darmowa, ale niezbędne jest wykonanie nią przynajmniej 5 transakcji miesięcznie. Jeśli warunku nie spełnisz, bank policzy za nią 10 PLN (co miesiąc).

W ramach bezpłatnego konta dla firmy w PKO Banku Polskim otrzymasz darmowe wypłaty gotówki z bankomatów PKO BP.

Rachunek firmowy za zero w Alior Bank

Alior Bank oferuje aktualnie dwa rachunki firmowe, które mogą być zupełnie darmowe. Są to: “Rachunek firmowy 4×4”  oraz “iKonto Biznes”. To, na który z nich lepiej się zdecydować, musisz ocenić jednak samodzielnie, ponieważ każdy z nich ma zupełnie różne pakiety korzyści.

W przypadku obu rodzajów rachunków karta będzie bezpłatna jedynie przez określony czas.

iKonto Biznes oferuje przedsiębiorcom m.in.:

 • nielimitowane bezpłatne wypłaty z bankomatów zlokalizowanych w oddziałach Alior Banku oraz za pierwszą wypłatę w miesiącu z bankomatu sieci Planet Cash i Euronetu
 • 0 zł za przelewy krajowe przelewy internetowe (Elixir) oraz do ZUS i US oraz przelewy internetowe transgraniczne/SEPA w trybie zwykłym przy opcji kosztowej SHA
 • 0 zł za wydanie i korzystanie z karty Mastercard z Plusem (okresowo)

Credit Agricole – konto dla firmy za darmo

Bank Credit Agricole także oferuje bezpłatne konta firmowe. Piszemy w liczbie mnogiej, bo przedsiębiorcy mają do wyboru łącznie trzy rodzaje bezpłatnych kont:

 • Solista Biznes
 • Sonata Biznes
 • Symfonia Biznes

Jak nietrudno się domyślić, każdy z planów niesie inne korzyści, ale każdy będzie bezpłatny wyłącznie przez okres 12 miesięcy! Po tym czasie Twój rachunek w CA będzie kosztował – w zależności od wybranego pakietu – od 10 do nawet 35 zł miesięcznie.

Konto firmowe za free mBank

Oferta bezpłatnego rachunku dla firm w mBank – “mBiznes konto Start” – adresowana jest nie tylko dla jednoosobowych działalności gospodarczych, ale także spółek z o.o., co wyróżnia instytucję na tle konkurencji.

W ramach prowadzonego rachunku bank gwarantuje także:

 • bezpłatne wypłaty gotówki od 100 zł z bankomatów Planet Cash, Euronet i Santander
 • brak opłaty miesięcznej za kartę debetową, jeśli wydasz płacąc kartą przynajmniej 200 zł
 • całodobową pomoc eksperta banku przez telefon, na czacie i na Messengerze
 • 0 zł za BLIK: płatności bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów

Po okresie promocyjnym (12 miesiącach) konto zmienia się w “mBiznes konto Komfort”.

Zanim założysz darmowe konto dla firmy

Przed założeniem darmowego konta firmowego musisz pamiętać, że bezpłatne prowadzenie rachunku dla firmy może, ale nie musi!, wiązać się z płatnymi usługami dodatkowymi, które bank będzie Ci wklejał do umowy. Mogą to być opłaty związane z korzystaniem z karty płatniczej, płatne przelewy krajowe, płatne przelewy zagraniczne, opłata za ustanowienie pełnomocnika, prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu i całe spektrum opłat dodatkowych.

Poprzedni
Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego? Praktyczne wskazówki

Następny
co to jest podatek cit

Podatek CIT. Czym jest, kogo dotyczy i jaka jest jego wysokość?

Sprawdź także
Total
0
Share