Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął kontrolę 17 banków udzielających konsumentom kredytów hipotecznych. Instytucja podległa Tomaszowi Chróstnemu chce wiedzieć, jak banki rozliczają ewentualne nadpłaty bądź wcześniejsze spłaty kredytów hipotecznych.
UOKiK wszczyna kontrolę 17 banków w sprawie kredytów hipotecznych
Jak poinformował dziś na swoim profilu UOKiK, prezes Tomasz Chróstny wszczął kontrolę instytucji finansowych udzielających konsumentom kredytów hipotecznych. Urząd zbada, czy i jak banki rozliczają wcześniejszą spłatę kredytów zaciągniętych na cele mieszkaniowe. Chodzi przede wszystkim o art. 38 i 39 Ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
Zgodnie z informacjami, które przekazał UOKiK, postępowanie wyjaśniające dotyczyć będzie aż 17 banków. Są to:
- BNP Paribas Bank Polska
- ING Bank Śląski
- Alior Bank
- Bank Millennium
- Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski
- Bank Polska Kasa Opieki S.A.
- Credit Agricole Bank Polska
- mBank
- Santander Bank Polska
- Bank Ochrony Środowiska
- Bank Pocztowy
- Bank Handlowy w Warszawie
- PKO Bank Hipoteczny
- Pekao Bank Hipoteczny
- mBank Hipoteczny
- ING Bank Hipoteczny
- Millennium Bank Hipoteczny
Jednocześnie UOKiK przypomina dziś, że w sytuacji, gdy posiadacz kredytu hipotecznego dokonuje nadpłaty lub wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego, bank powinien rozliczyć się z nim wg. tzw. metody liniowej. Jest ona prosta i zrozumiała dla konsumentów – argumentuje w swoim stanowisku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – stanowisko UOKiK
W opublikowanym dziś stanowisku prezesa Tomasza Chróstnego, dotyczącego przedmiotu kontroli banków, UOKiK przypomina, że zgodnie art. 38 ust. 1 ustawy o kredycie hipotecznym „konsument ma prawo w każdym czasie dokonać spłaty całości lub części kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny”.
Nie przegap: Ponad 5 mln kary dla Vinted od UOKiK. Litewska spółka naruszała interesy konsumentów
Z kolei, zgodnie z art. 39 ustawy: „W przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny całkowity koszt kredytu hipotecznego ulega obniżeniu o odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą (ust. 1). – przypomina dziś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Oba przytoczone artykuły, jak przekonuje Chróstny, zostały stworzone w celu przyznania konsumentowi uprawnienia do redukcji wszystkich możliwych kosztów w przypadku spłaty całości lub części kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie i banki muszą się do nich stosować.
“Skoro bowiem konsument spłacił kredyt lub jego część wcześniej i faktycznie już z niego nie korzysta, to w konsekwencji tego powinien mieć możliwość zaoszczędzenia na kosztach kredytu związanych korzystaniem z kapitału udzielonego mu kredytu” – przekonuje prezes UOKiK.
Czytaj także: Kredyty hipoteczne. Kiedy możliwy zwrot ubezpieczenia pomostowego?
Business Post / UOKiK