Włochy i Belgia nie chcą pełnego wstrzymania handlu z Rosją

włochy sankcje rosja
Unia Europejska nie jest zgodna w kwestii sankcji nakładanych na Rosję. Włochy chcą wyłącznie produktów luksusowych. AZN Business: Foto: Andrey_Kuzmin/Canva.

Premier Włoch Mario Draghi wnosi do UE o to, by sankcje nakładane na Rosję nie dotyczyły handlu luksusowymi dobrami. Belgia zaś martwi się o handel diamentami i także nie chce nakładać pełnych sankcji na agresora wschodniego sąsiada Polski.

Gdy wiele krajów Unii Europejskiej wnosi o nałożenie na Rosję twardych sankcji gospodarczych i finansowych, rządy niektórych państw starają się wydrzeć z nich cząstkę, która ma zapewnić im minimalizację strat. Zgodnie z doniesieniami korespondenta The Telegraph, który powołuje się na swoje źródła, za wykreśleniem z sankcji eksportowych lobbuje m.in. premier Włoch Mario Draghi.

– Najwyraźniej sprzedaż loafersów Gucciego oligarchom jest ważniejsza od uderzenia w Putina – pisze na Twitterze korespondent, powołując się na źródło.

Warto dodać, że za dobra luksusowe uznać można tutaj m.in. takie marki jak: Gucci, Prada, Dolce & Gabbana czy Versace, których największymi odbiorcami są właśnie obywatele Rosji.

Jak donosi dziś portal Money, za pewnymi ograniczeniami w restrykcjach nakładanych na Rosję wnosi także Belgia, której zależy na tym, by nie stracić możliwości handlu diamentami.

Coraz częściej pojawiają się apele, aby Unia Europejska i USA nałożyły na Rosję dotkliwsze sankcje, do których zaliczyć można m.in. odcięcie od systemu bankowego SWIFT, jednak do dziś ani UE, ani Stany Zjednoczone nie zdecydowały się na krok, który wielu polityków nazywa “opcją atomową”. Przeciwny temu jest przede wszystkim kanclerz Niemiec Olaf Scholz, ale także Wiktor Orban (Węgry) czy rząd Cypru.

Do kwestii “blokowania” unijnych sankcji przeciwko Kremlowi, do których – prócz systemu SWIFT – zaliczyć można także sankcje dotykające bezpośrednio Putina, odniósł się dziś Donald Tusk, który na Twitterze napisał, że rządy te zhańbiły się.

– W tej wojnie wszystko jest prawdziwe: szaleństwo i okrucieństwo Putina, ukraińskie ofiary, bomby spadające na Kijów. Tylko twoje sankcje są udawane. Zhańbiły się te rządy UE, które blokowały trudne decyzje (m.in. Niemcy, Węgry, Włochy) – napisał Tusk.

Źródło: Business Post

Poprzedni
dwucyfrowa inflacja w Polsce

Agresja Rosji uderzy w tarczę Morawieckiego. Dwucyfrowa inflacja możliwa już wiosną

Następny
ukraina apple

Ukraina apeluje do Apple o odcięcie Rosjan od App Store i niedostarczanie produktów

Sprawdź także
Total
0
Share