Jarosław Kaczyński o dalszej pomocy dla kredytobiorców

Pomoc dla kredytobiorców
Dalsza pomoc dla kredytobiorców wymagałaby podniesienia podatków – mówi Jarosław Kaczyński. Foto: pis.org.pl

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, nie pozostawia złudzeń. Wakacje kredytowe to wszystko, na co mogą liczyć kredytobiorcy cierpiący na zwyżce stóp procentowych. Inny rodzaj wsparcia wymagałby podniesienia podatków – przekonuje szef partii rządzącej.

Pomoc dla kredytobiorców. Kaczyński zabiera głos

Wakacje kredytowe to pomoc daleko idąca. […]Tyle w tym momencie można zrobić” – mówił Jarosław Kaczyński zapytany w Żywcu o przedłużenie wsparcia kredytobiorców, które rząd wprowadził kilka miesięcy temu.

Jego zdaniem dalsza pomoc kredytobiorcom wymagałaby zwiększenia podatków, a tego rząd robić nie chce – przekonywał prezes Prawa i Sprawiedliwości. “My nie jesteśmy w stanie wszystkiego wziąć – bo za to płacą banki – na kasę państwową, bo ta kasa jest, proszę państwa, z waszych kieszeni. Czyli musielibyśmy zwiększyć podatki” – powiedział prezes PiS do zgromadzonych w Żywcu zwolenników Prawa i Sprawiedliwości.

Jak przekonywał, rząd PiS pomaga kredytobiorcom na tyle, jak dalece to możliwe, jednak innych rozwiązań niż wdrożone już wakacje kredytowe nie jest w stanie wprowadzić. “Pomagamy bardzo wyraźnie, te wakacje to jest bardzo duże zmniejszenie tego obciążenia, ale tyle w tym momencie można zrobić” – powiedział prezes PiS.

Szef Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że jeśli pojawi się pomysł na inną, dalszą pomoc kredytobiorcom, który nie będzie powodował konieczności podniesienia podatków, to rząd jest gotowy do jego realizacji. “Ja w tej chwili takiego pomysłu nie mam, być może ktoś z moich koleżanek i kolegów pracujących w ministerstwie finansów jakiś taki pomysł ma. Jeżeli ma, to na pewno będziemy chcieli go zrealizować” – powiedział Kaczyńśki.

Wprowadzone pod koniec sierpnia ustawowe wakacje kredytowe umożliwiają niepłacenie rat kredytów hipotecznych przez cztery miesiące w roku (raz na kwartał). W 2022 roku – z uwagi na późne wejście w życie przepisów – z wakacji kredytowych skorzystać można aż 4-krotnie.

Prócz wakacji kredytowych kredytobiorcy mogą skorzystać także z powołanego w tym celu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, którego działanie nadzoruje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Poprzedni
upadłość FTX

Upadłość FTX to nie ostatnie tąpnięcie na rynku kryptowalut w tym roku - ostrzega CEO Binance

Następny
eli lilly

Płatna weryfikacja chwilowo znika z Twittera. Duże firmy padają ofiarami oszustów

Sprawdź także
Total
0
Share