ING Bank Śląski idzie na ugody z frankowiczami. Ale nie tylko

ING ugody frankowicze
ING Bank Śląski idzie na ugody z frankowiczami. Wnioski o mediacje będzie można składać już 25 października. Foto Business Post via Canva.

Od 25 października klienci ING Banku Śląskiego będą mogli złożyć wniosek o przewalutowanie kredytu hipotecznego zaciągniętego we franku szwajcarskim, dolarach lub euro na złotówki, tak, jakby od dnia uruchomienia był on w rodzimej walucie.

ING ugody z frankowiczami

Instytucja w dzisiejszym komunikacie poinformowała o przygotowaniu procedury mediacyjnej, dzięki której klienci banku, którzy zaciągnęli zobowiązania hipoteczne w CHF, USD lub EUR będą mogli złożyć wniosek o ich przewalutowanie na PLN.

Wniosek udostępniony zostanie klientom banku już 25 października, a jak informuje ING, ma mieć on charakter mediacji przed Centrum Mediacji Sądu Polubownego Komisji Nadzoru Finansowego.

– Kredyt zostanie przeliczony od dnia jego uruchomienia, przy założeniu, że był on od początku kredytem udzielonym w polskich złotych. Konwersja nastąpi na zasadach przedstawionych przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. – podał dziś bank w komunikacie.

Aby skorzystać z rozwiązania zaproponowanego przez ING, klienci będą musieli złożyć stosowny wniosek oraz podpisać umowę o mediację. Opcja ta pojawić ma się w bankowości elektronicznej Moje ING.

Po zawarciu umowy przez obie strony zostanie ona przesłana do Sądu, który wyznaczy termin spotkania mediacyjnego. Gdy strony osiągną porozumienie w kwestii umowy walutowej, dojdzie do zawarcia ugody.

Ugody w ING. Kto może skorzystać z mediacji?

Uprawnionymi do mediacji przed KNF, dzięki której umowa może zostać “przekonwertowana” na złotówki będą ci klienci banku, którzy zaciągnęli kredyty walutowe na:

 • zakup nieruchomości na rynku wtórnym lub od dewelopera,
 • budowę nieruchomości na własnym gruncie,
 • refinansowanie kredytu przeznaczonego na cele mieszkaniowe w ING lub innym banku,
 • refinansowanie kosztów przeznaczonych na cele mieszkaniowe,
  sfinansowanie nieruchomości zaspokajającej potrzeby mieszkaniowe kredytobiorców.

Bank dodaje, że umowę o mediację można podpisać wyłącznie do jednego ze swoich kredytów hipotecznych.

Kto nie skorzysta z mediacji w ING

Na swojej stronie ING Bank Śląski poinformował jednocześnie, że z mediacji nie będą mogli skorzystać ci klienci banku, którzy:

 • Posiadają pożyczkę hipoteczną lub kredyt indeksowany do franków, dolarów lub euro, który był przeznaczony, nawet częściowo, na konsolidację zobowiązań innych niż mieszkaniowe (w tym np. spłatę karty kredytowej, kredytu samochodowego).
 • Mają kredyt hipoteczny, który został udzielony na spłatę więcej niż jednego zobowiązania mieszkaniowego, również w połączeniu z innymi celami kredytowania (np. na spłatę dwóch kredytów hipotecznych w innych bankach, w połączeniu z dokończeniem budowy domu na własnym gruncie).
 • Mają już podpisaną umowę o mediacje do swojego kredytu hipotecznego w innym banku.

Czytaj także: Alior Bank wprowadza pożyczkę ze stałym oprocentowaniem

Mediacje nie będą także dostępne w sytuacjach, gdy

 • zrealizowane zostało już wypowiedzenie umowy kredytu. W tej sytuacji mediacje mogą zostać przeprowadzone wyłącznie w sądzie powszechnym.
 • w wyniku analizy sytuacji finansowej klienta okaże się, że nie ma on wystarczającej zdolności kredytowej.

Więcej informacji o przebiegu procedury mediacyjnej dostępnych jest na stronie banku.

Poprzedni
Mastercard Music

Mastercard Music – nowa platforma muzyczna od… wydawcy kart płatniczych

Następny
stopy procentowe listopad 2021

Złe wieści dla kredytobiorców. Stopy procentowe znów w górę

Sprawdź także
Total
0
Share