Złe wieści dla kredytobiorców. Stopy procentowe znów w górę

stopy procentowe listopad 2021
Listopad 2021 r. RPP zdecydowała. Stopy procentowe w górę. Foto: NBP

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Adama Glapińskiego postanowiła o podniesieniu stóp procentowych o 75 pkt. Jest to już druga podwyżka w ciągu ostatnich tygodni i jednocześnie od prawie dekady.

Stopy procentowe znów w górę

Po wielomiesięcznym zastoju w działaniach RPP ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce niespełna miesiąc temu. Przypomnijmy bowiem, że 7 października Rada postanowiła “powalczyć” z galopującą inflacją poprzez symboliczne podniesienie stóp procentowych z 0,1 proc. do 0,5 proc.

Takiego ruchu wyczekiwali od dawna ekonomiści, którzy szacowali, że pierwszy wzrost stóp procentowych nastąpi jeszcze wiosną br. RPP nie podjęła jednak wówczas żadnych działań, a Adam Glapiński przekonywał, że “gotówki mamy pod dostatkiem” i działania NBP nie były konieczne.

Październikowa podwyżka była pierwszą, na jaką NBP zdecydował się od blisko dekady.

Stopy procentowe listopad 2021

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Co istotne wzrost jest nieco wyższy, niż oczekiwano.

Tym razem referencyjna stopa wzrosła o 0,75 proc., co oznacza, że od 4 listopada referencyjna stopa procentowa wyniesie 1,25 proc. Ostatnio na podobnym poziomie była w 2015 roku (marzec 2015 – 1,5 proc.).

Stopy procentowe obowiązujące od 4 listopada 2021 r.

  • stopa referencyjna 1,25% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 1,75% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,75% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,30% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,35% w skali rocznej;

Z uwagi na rozpędzoną inflację ekonomiści szacują, że nie jest to ostatnia podwyżka stóp procentowych w najbliższych miesiącach, jednak dość znaczący dzisiejszy ruch Rady można odczytywać, jako ostatni w tym roku.

Z drugiej strony, jeszcze podczas środowej konferencji prasowej, Adam Glapiński uznał jedynie, że RPP nie zamierza zdradzać swoich ruchów, a “co będzie za miesiąc, zobaczymy”.

Poprzedni
ING ugody frankowicze

ING Bank Śląski idzie na ugody z frankowiczami. Ale nie tylko

Następny
zainteresowanie kredytami 2021

Podwyżka stóp procentowych zniechęca Polaków do zaciągania kredytów

Sprawdź także
Total
0
Share