Stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych to już minimum 5 proc.

Stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych w grudniu waha się już pomiędzy 5 proc. a 7 proc. Jeszcze chwilę temu było znacznie niższe, a nowy rok może przynieść kolejne szybkie wzrosty.
Stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych 2022
Stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych mocno w górę. W 2022 roku może być jeszcze gorzej. Zdjęcie via Canva.

Trzykrotna podwyżka stóp procentowych tylko na przestrzeni ostatniego kwartału znacząco wpłynęła na oprocentowanie kredytów bazujących nie tylko na stawce WIBOR, ale także oprocentowaniu okresowo stałym. Jeszcze w październiku br. średnie stałe oprocentowanie mieszkaniówek kształtowało się na poziomie 3-4 proc. Dziś minimalne, dostępne zaledwie w dwóch bankach, to już 5 proc., a w przypadku Aliora blisko siedem procent.

Inflacja nie pozwala złapać oddechu

Listopadowy odczyt Głównego Urzędu Statystycznego zaskoczył nie tylko rządzących, ale także ekonomistów, którzy tak wysokiego wzrostu cen oczekiwali dopiero w grudniu, gdy popyt na towary i usługi zwiększa się w okresie okołoświątecznym. Jak przekonywał wielokrotnie premier Morawiecki, wszystkiemu (rozpędzonej inflacji) winna jest Rosja oraz Unia Europejska, która pozwala na spekulacje na rynku praw do emisji CO2. Rosja zaś – zdaniem szefa rządu – prowadzi nieuczciwą politykę energetyczną wykorzystując w tym celu Gazprom.

Wprowadzone działania osłonowe oraz regulacje podatkowe dotyczące obrotu paliwami i energią efekty mają przynieść w ciągu kilku miesięcy, jednak oczekiwane rezultaty na inflację wpłyną w stopniu 1-1,5-procentowym.

W oczekiwaniu na grudniowe dane z GUS, oliwy do ognia dołożył także Urząd Regulacji Energetyki, który tuż przed świętami zapowiedział wzrost cen gazu i prądu odpowiednio o 54 proc. i 37 proc. To bezpośrednio przełoży się po raz kolejny na znaczne zwyżki cen, na co wskazali m.in. ekonomiści Banku Pekao SA, wg. których szczytu inflacji na poziomie 9,4 proc., oczekiwać możemy dopiero w kwietniu 2022 r.

Stopy rosną, kredyty drożeją

Po historycznie niskich stopach procentowych, z którymi mieliśmy do czynienia od kilkunastu miesięcy, w wyniku znacznych wzrostów inflacji Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie w okresie od października do grudnia 2021 podnosiła stopy proc. łącznie do poziomu 1,75 proc. (referencyjna). Miało to powstrzymać dalsze wzrosty cen, jednak w krótkim okresie jest to niemożliwe, a zaowocowało aktualnie wyłącznie znacznymi wzrostami rat kredytów.

Niektóre banki dość szybko zaktualizowały swoje oferty i harmonogramy, inne zrobiły to dopiero w grudniu, co mogło być przykrym zaskoczeniem przede wszystkim dla tych kredytobiorców, którzy swoje zobowiązania zaciągnęli na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy.

QUIZ kredytowy: Czy jesteś gotów do kredytu hipotecznego?

Najbardziej odczuwalne wzrosty odnotowali oczywiście posiadacze kredytów hipotecznych, których miesięczna rata tylko w ostatnim kwartale br. mogła podskoczyć nawet o 500 zł przy kredycie na 400 tys. zł zaciągniętym na 25 lat. Jeśli RPP zdecyduje się podnieść stopy procentowe do poziomu, który przewiduje coraz więcej analityków, czyli nawet 3-3,5 proc. miesięczna rata takiej mieszkaniówki może wybić do wartości o 1000 zł większej, niż jeszcze we wrześniu.

Stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych także mocno w górę

Po październikowej zwyżce stopy referencyjnej okresowo stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych niewiele się zmieniło. Do pierwszego miesiąca ostatniego kwartału tego roku większość banków oferowała je na poziomie 3 do 4 proc. To jednak dość szybko uległo zmianie, a aktualna minimalna wysokość oprocentowania stałego – na co zwrócił uwagę Michał Kisiel z Bankiera – wynosi już 5 proc. Oferują je jednak tylko dwa banki: Millennium oraz BNP Paribas. W wielu kolejnych piątka z przodu jest już wartością minimalną, jednak np. w przypadku Alior Banku będzie to już prawie 7 proc. (6,94%).

To, że jest ono aktualnie już tak wysokie, nie oznacza, że w kolejnych miesiącach nie może być gorzej. Banki oferując oprocentowanie okresowo stałe, wypełniają bowiem jedynie zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, a przygotowując oferty kredytowe, bazują przede wszystkim na wysokości stawki WIBOR i różnicy obarczonej ponoszonym przez nie ryzykiem.

Skoro inflacja pędzi, a RPP zdaje się być w cyklu podwyżek, nie możemy oczekiwać, że okresowo stałe oprocentowanie zatrzyma się średnim poziomie 6 proc., co warto wziąć pod uwagę, jeśli planujemy aktualnie zaciągnięcie wieloletniego zobowiązania.

Poprzedni
zerowy vat na żywność

Wicepremier uważa, że Polska ma duże szanse na zerowy VAT na żywność

Następny
kiedy kredyt bez wkładu własnego

Kredyt bez wkładu własnego. Kiedy banki ruszą z ofertami?

Sprawdź także
Total
0
Share