Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na powołanie Jakuba Słupińskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Banku Pocztowego. Wydano także zgodę na powierzenie Piotrowi Piechocie funkcji członka zarządu nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności banku.
Nowy prezes Banku Pocztowego – Jakub Słupiński
W piątkowym (19 listopada 2021 r.) komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wyrażeniu zgody na powołanie Jakuba Słupińskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Banku Pocztowego SA.
Jak wskazano, decyzja nie była jednogłośna. Za zgodą na powołanie byli: J. Jastrzębski, R. Mikusiński, M. Mikołajczyk, K. Budzich, J. Pawelec, W. Dyduch. Przeciwko wyrażeniu zgody głosował: M. Tomczak. Wstrzymali się od głosu: J. Wojtyła, P. Szałamacha.
Jakub Słupiński dotychczas pełniący funkcję Wiceprezesa Zarządu Banku Pocztowego odpowiadał w nim za Obszar Zarządzania Strategicznego i Finansów. Ukończył automatykę na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz zarządzanie na Swinburne University of Technology w Melbourne. Jest założycielem, a w latach 1988-1995 prezesem Qumak – jednej z pierwszych, większych firm komputerowych. Był także prezesem firmy doradczo – szkoleniowej PM Doradztwo Gospodarcze.
Słupiński posiada wieloletnie doświadczenie z zakresu nadzoru właścicielskiego zdobyte na stanowisku członka rad nadzorczych wielu spółek – także z udziałem Skarbu Państwa. W latach 2016-2020 był Członkiem Rady Nadzorczej Banku Pocztowego. W tym samym czasie związany był również z Pocztą Polską. Ostatnio, jako Dyrektor Biura Strategii Poczty Polskiej.
Piotr Piechota ze zgodą KNF na funkcję członka Zarządu Banku Pocztowego
Na tym samym posiedzeniu Komisja wydała także zgodę na powierzenie Piotrowi Piechocie funkcji członka Zarządu nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności banku – czytamy w komunikacie KNF. Decyzja zapadła jednogłośnie.
Piotr Piechota ukończył Prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także studia podyplomowe MBA Warszawskiej Szkoły Administracji i Zarządzania. Posiada przeszło 20-letnie doświadczenie w sektorze bankowym, z czego 12 lat na stanowiskach kierowniczy w obszarach ryzyka, kredytów i restrukturyzacji.
Z sektorem bankowym związany jest od 1999 roku. W początkach kariery pracował w BGŻ S.A., następnie w latach 2003-2011 w Kredyt Bank S.A. Od 2011 do 2018 roku pełnił stanowisko Dyrektora Departamentu Ryzyka Kredytowego Klientów Indywidualnych i Biznesowych, w Deutsche Bank S.A. W 2019 r. związał się z korporacyjną kancelarią prawną Kochański & Partners, w której pełnił funkcję Dyrektora Generalnego.
W 2020 roku objął stanowisko Dyrektora Departamentu Analiz Kredytowych w Banku Pekao S.A., gdzie pełnił także funkcję członka Komitetu Kredytowego Banku.