Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej dała kredytobiorcom chwilowe poczucie ulgi – “raty kredytów nie wzrosną” – pomyślało wielu, a przynajmniej do kolejnego posiedzenia zwaśnionych członków RPP. To odbyć się ma na początku listopada, a rynek już obstawia, że zaowocuje ono kolejną – 12. już podwyżką stóp procentowych.
WIBOR aktualny – wskaźnik znów mocno w górę
Po październikowym posiedzeniu RPP zatrzymał się, a nawet dość solidnie spadł także WIBOR, który przyprawia o zawroty głowy niejednego posiadacza kredytu hipotecznego w kraju. Tuż przed październikowym posiedzeniem Rady, WIBOR 3M podskoczył do poziomu najwyższego od ponad dwóch dekad, sięgając pułapu 7,33 proc. Podobnie WIBOR 6M, “na którym stoi” większość rodzimych hipotek. Inaczej być nie mogło. Stopy nie wzrosły, WIBOR spaść musiał. Ale nie na długo. Dziś odrabia straty i szykuje się na kolejne rekordy.
Aktualna (18 października 2022 r.) wysokość stawki WIBOR to:
- WIBOR 3M – 7,33 proc.
- WIBOR 6M – 7,47 proc.
- WIBOR 1Y – 7,56 proc.
W przypadku WIBOR 3M wartość ta jest równa z najwyższą, którą wskaźnik osiągnął przed październikową decyzją RPP, ale jednocześnie najwyższą od ponad 20 lat. WIBOR 6M do pobicia rekordu sprzed kilkunastu dni potrzebuje już tylko 30pb., tyle samo zresztą WIBOR 1Y. Oba także biją swoje ponad dwudekadowe maksima.
WIBOR w górę – zapowiedź wzrostu stóp?
Dlaczego WIBOR rośnie, gdy stopy stoją? To proste (?). Mimo chwilowego spadku wskaźnik odpowiadający z czkawkę około 2,5 mln Polaków od kilku dni znów szybuje. Jego notowania są klarowną interpretacją oczekiwań rynkowych względem dalszych działań Rady Polityki Pieniężnej.
Gdy spojrzymy na kontrakty FRA dokładnie widać, jakiej decyzji “chce” rynek i jakie niesie to ryzyko dla potencjalnych kredytobiorców. A obstawia dość mocno, bowiem o 75 punktów bazowych wyżej, niż wynosi aktualna wysokość stopy referencyjnej (6,75 proc.), co oznaczałoby, że kolejne posiedzenie RPP poskutkuje wywindowaniem głównej stopy procentowej do poziomu 7,5 proc.
Zdaniem analityków z banku inwestycyjnego Goldman Sachs, Rada Polityki Pieniężnej nie będzie miała już niedługo wyjścia i dalsze wzrosty stóp procentowych są praktycznie pewne. W poniedziałkowym komunikacie eksperci banku podtrzymali tym samym swoje prognozy, w których wartość stopy referencyjnej ma wynieść w Polsce docelowo 8 proc. Jak to wpłynie na WIBOR? Jeśli 8-procentowa stopa okaże się realna, WIBOR 6M podskoczy tym samym w okolice 8,75, proc., co jeszcze bardziej przekreśli szanse na szybkie pozyskanie finansowania dla planujących zakup własnego “M”.
Czytaj także: WIBID nie uratuje kredytobiorców