Dodatek energetyczny. Sejm przyjął część poprawek Senatu. Ustawa w drodze do prezydenta

Dodatek energetyczny
Dodatek energetyczny. Część poprawek Senatu przyjęta przez Sejm. Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Foto: twitter/kancelariasejmu

Już za kilka dni prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę, na mocy której gospodarstwa domowe wykorzystujące do ogrzewania inne źródła energii niż węgiel, będą mogły liczyć nawet na 3000 zł dodatku energetycznego.

Dodatek energetyczny. Ustawa przyjęta, czeka na podpis prezydenta

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm przyjął część poprawek zaproponowanych przez Senat w kwestii dopłat do ogrzewania dla odbiorców indywidualnych oraz w aspekcie ciepła systemowego.

Jedną z poprawek przyjętych przez posłów, a zaproponowaną przez Senat jest ta precyzująca, iż średnia cena ciepła z rekompensatą będzie kalkulowana dla poszczególnych źródeł ciepła. Podczas posiedzenia posłowie poparli także zmianę, która umożliwia przekazywanie środków na rekompensaty i dodatki dla podmiotów wrażliwych również na rachunek SKOK-ów.

Odrzucono natomiast zmiany dotyczące zniesienia normy jakości dla paliw oraz poprawkę rozszerzającą wsparcie na gospodarstwa domowe ogrzewające się energią elektryczną. Na dodatki energetyczne nie będą mogły liczyć także małe i średnie firmy, co również było propozycją przygotowaną przez Senat.

Ustawa przyjęta dziś przez Sejm trafi teraz do prezydenta, co oznacza, że nawet od koniec września możliwe będzie składanie pierwszych wniosków o dodatek energetyczny.

Dopłaty do ogrzewania. Kto i ile otrzyma?

Dodatek energetyczny jest odpowiedzią rządzących na wzrosty cen surowców innych niż węgiel, które służą do ogrzewania gospodarstw domowych. Obóz rządzący postanowił rozszerzyć pomoc po tym, jak opozycja wytknęła mu nierówne traktowanie Polaków. Przypomnijmy bowiem, że już od miesiąca o dodatek węglowy mogą wnioskować te gospodarstwa domowe, które do ogrzewania wykorzystują węgiel kamienny i jego pochodne.

Wysokość dodatku energetycznego wynosi:

  • 3000 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub biomasę;
  • 2000 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na olej opałowy;
  • 1000 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia lub piec kaflowy zasilany na drewno kawałkowe;
  • 500 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na gaz skroplony LPG.

Wnioski o dodatek energetyczny przyjmować i rozpatrywać mają urzędy gmin / miast, czyli analogicznie do dodatku węglowego.

Poprzedni
windfall tax banki

Rząd zmusi banki do wyższego oprocentowania lokat?

Następny
inflacja bazowa sierpień 2022

Inflacja bazowa to już prawie 10 procent. Kolejny rekord pobity

Sprawdź także
Total
0
Share