Google zapłaci blisko 400 mln dolarów za nielegalne śledzenie użytkowników

kara dla google
Wysoka kara dla Google. Firma śledziła użytkowników bez ich zgody i wiedzy. Foto: Pixabay

Właściciel Google, firma Alphabet, zapłaci 391,5 mln dolarów kary za nielegalne śledzenie użytkowników w sieci. W poniedziałek zakończyło się trwające blisko 4 lata postępowanie sądowe – informuje Reuters.

Kara dla Google. Firma nielegalnie śledziła aktywność użytkowników w sieci

Zgodnie z doniesieniami Agencji Reuters, biuro prokuratora generalnego Michigan poinformowało w poniedziałek o polubownym zakończeniu trwającego od 2018 roku postępowania sądowego przeciwko Google.

Wniosek o ukaranie firmy złożyło w sumie 40 stanów, przy czym inicjatorami byli prokuratorzy z Oregonu i Nebraski. Zarzuty dotyczyły niezgodnej z prawem praktyki śledzenia użytkowników, których – jak wskazano w komunikacie – Google miał się dopuszczać od 2014 roku.

Według adwokatów powołujących się przygotowane raporty Google rejestrował dane o lokalizacji, nawet jeśli użytkownicy internetu sami nie robili. “Dochodzenie wykazało, że Google wprowadzał konsumentów w błąd co do praktyk śledzenia lokalizacji od co najmniej 2014 r., Z naruszeniem stanowych przepisów o ochronie konsumentów.

Adwokaci stanowi otworzyli dochodzenie w 2018 roku po raporcie, że Google rejestrował dane o lokalizacji, nawet jeśli użytkownicy tego nie robią. Dochodzenie wykazało, że Google wprowadzał konsumentów w błąd co do praktyk śledzenia lokalizacji od co najmniej 2014 r., Z naruszeniem stanowych przepisów o ochronie konsumentów” – pisze Reuters.

Jak określili to przedstawiciele władz Teksasu, Indiany, Waszyngtonu czy Dystryktu Kolumbii, Google dopuszczał się w ten sposób “zwodniczych praktyk śledzenia lokalizacji, które naruszają prywatność użytkowników”.

“Kiedy konsumenci podejmują decyzję, aby nie udostępniać danych o lokalizacji na swoich urządzeniach, powinni być w stanie zaufać, że firma nie będzie już śledzić każdego ich ruchu” – powiedział w oświadczeniu prokurator generalny Iowa Tom Miller. “Ta ugoda jasno pokazuje, że firmy muszą być przejrzyste w sposobie śledzenia klientów i przestrzegać stanowych i federalnych przepisów dotyczących prywatności” – dodał cytowany przez Reutersa.

Agencja przypomina, że w podobnej sprawie wytoczonej Google przez stan Arizona, firma musiała zapłacić łącznie 85 mln dolarów.

Poprzedni
Sandały Steve'a Jobsa

"Być w czyichś sandałach" warte ponad 200 tys. dolarów

Następny
donald trump twitter

To już pewne. Konto Donalda Trumpa wróciło na Twittera

Sprawdź także
Total
0
Share