Tarcza antyinflacyjna przedłużona. Prezydent podpisał ustawę

Tarcza antyinflacyjna przedłużona
Tarcza antyinflacyjna przedłużona do 31 grudnia 2022 r. Foto: Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę wydłużającą obowiązywanie tzw. tarczy antyinflacyjnej. Oznacza to m.in. dłuższe działanie niższego VAT na paliwa i żywność oraz przedłużenie zwolnienia z akcyzy na energię elektryczną.

Tarcza antyinflacyjna przedłużona. Niższe stawki będą obowiązywać do końca roku

W poniedziałkowe przedpołudnie Kancelaria Prezydenta poinformowała o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch ustaw:

  • Ustawę z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców,
  • Ustawę z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Podpisanie drugiej oznacza przedłużenie działania tzw. tarczy antyinflacyjnej, dzięki której przed dłuższy okres będą obowiązywały m.in. niższe stawki VAT na paliwa czy żywność oraz brak akcyzy na energię elektryczną.

Nowy termin obowiązywania tarczy antyinflacyjnej to 31 grudnia 2022 r. Uprzednio był to koniec października br.

Wydłużenie działania tarczy antyinflacyjnej to m.in. utrzymanie niższych stawek VAT na żywność, paliwa, gaz ziemny, energię elektryczną oraz cieplną, nawozy i inne środki wspomagające produkcję rolniczą.

Zmiany w Ustawie dotyczącej podatku akcyzowego polegają zaś na przedłużeniu do końca br. obowiązywania zwolnienia od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu – gospodarstwom domowym, ale także obniżenia stawek akcyzy na określone wyroby energetyczne.

Podpisana dziś przez prezydenta Ustawa utrzymuje przyszłoroczne stawki VAT na żywność na dotychczasowym poziomie 8 i 23 proc.

Więcej o tarczy antyinflacyjnej przeczytasz na stronie głównej Business Post.

Poprzedni
Frankowicze PKO BP

PKO Bank Polski z 18 tys. ugód frankowych. "Widzimy zwiększone zainteresowanie"

Następny
Postulaty deweloperów

KNF odrzuca postulaty deweloperów. "Mogą dostosować własną politykę marżową"

Sprawdź także
Total
0
Share