KNF odrzuca postulaty deweloperów. “Mogą dostosować własną politykę marżową”

Postulaty deweloperów
Postulaty deweloperów odrzucone przez KNF. Foto: Canetti via Canva.

Komisja Nadzoru Finansowego odrzuciła postulaty deweloperów w kwestii poluzowania polityki ostrożnościowej, którą KNF na początku tego roku narzucił na banki. “Jeśli kierują się (deweloperzy – red.) realną troską o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, mogą dostosować własną politykę marżową”.

Postulaty deweloperów odrzucone przez KNF

Tydzień temu pisaliśmy o tym, że branża deweloperska zaapelowała do Komisji Nadzoru Finansowego o poluzowanie wymagań narzuconych na banki w kwestii oceny zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyt hipoteczny.

Przypomnijmy, że zgodnie z Rekomendacją S instytucja finansowa, analizując zdolność kredytową, ma obowiązek “doliczania” 2,5 proc. do aktualnego oprocentowania kredytu. W lutym tego roku KNF bufor ten zwiększyła do 5 proc., co jest wynikiem zacieśniania polityki monetarnej przez Narodowy Bank Polski.

Z uwagi na znaczne wzrosty stóp procentowych oraz jednocześnie zwiększone wymagania narzucone na banki przez KNF, zdolność kredytowa Polaków spadła tak mocno, że rynek nieruchomości dosłownie został sparaliżowany. To zaś postawiło wielu deweloperów w sytuacji, w której z jednej strony nie mogą realizować nowych inwestycji, z drugiej część z nich została z niesprzedanymi mieszkaniami.

W związku z tą sytuacją część branży zaapelowała do KNF, by urząd poluzował swoje wymogi, a ten postulaty te właśnie – delikatnie rzecz ujmując – odrzucił.

“Uważamy postulaty deweloperów zmierzające do poluzowania ostrożnościowej polityki UKNF za nieuzasadnione, zaś ich narrację w mediach za szkodliwą i mogącą wprowadzać w błąd co do faktycznego bezpieczeństwa długoterminowych zobowiązań finansowych”- pisze w dzisiejszym komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego.

“Jeśli deweloperzy rzeczywiście kierują się realną troską o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, mają w tym zakresie możliwość dostosowania własnej polityki marżowej” – dodaje KNF.

Z całością dokumentu możecie się zapoznać na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Poprzedni
Tarcza antyinflacyjna przedłużona

Tarcza antyinflacyjna przedłużona. Prezydent podpisał ustawę

Następny
Sprzedaż kredytów hipotecznych

Nowe dane BIK nie pozostawiają złudzeń. Rynek hipotek na dnie

Sprawdź także
Total
0
Share