Jastrząb znów uderzył w kredytobiorców. “Nowa” RPP mocno podnosi stopy procentowe

Stopy procentowe kwiecień 2022. Rada Polityki Pieniężnej siódmy raz z rzędu podnosi stopy procentowe. Tym razem o mocne 100 pb.
stopy procentowe kwiecień 2022
Jastrzębia Rada Polityki Pieniężnej mocno uderza w kredytobiorców. Stopy procentowe kwiecień 2022 najwyższe od 10 lat. Business Post foto: NBP.

“Jastrzębia” polityka monetarna coraz bardziej daje się we znaki wszystkim kredytobiorcom. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem szefa NBP, Adama Glapińskiego, po raz siódmy z rzędu podniosła stopy procentowe w Polsce. Tym razem nie o 50 czy 75 punktów bazowych, ale o 100, co zaskoczyło nawet analityków.

Stopy procentowe kwiecień 2022

Po środowym posiedzeniu całkiem odświeżonej Rady członkowie zdecydowali na podniesienie stóp procentowych o 100 punktów bazowych, co powoduje, że główna (referencyjna) stopa procentowa wynosi już 4,5 proc. Jest to najwyższa wartość od końca 2012 roku.

Aktualna wysokość stóp procentowych kształtuje się następująco:

  • stopa referencyjna 4,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 5,00% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 4,00% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 4,55% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 4,60% w skali rocznej.

Trzeba dodać w tym miejscu, że rynek obstawiał podwyżkę, jednak nie większą niż ostatnia, która miała miejsce zaledwie miesiąc temu i wyniosła 0,75 proc. (75 pb).

Raty kredytów znów w górę

Kredytobiorcy obserwujący comiesięczne podwyżki stóp procentowych powoli zaczynają łapać się za głowę, ponieważ z ich portfela ucieka coraz większa ilość pieniędzy. Nie dość, że zjada je galopująca inflacja, która w ostatnim czasie zbliżyła się już do 11 procent, to jeszcze działania NBP (podwyżki stóp) przekładają się na wzrost oprocentowania kredytów.

W najgorszym położeniu są oczywiście posiadacze kredytów hipotecznych, a tych – jak podaje rynek – tylko w okresie historycznie niskich stóp procentowych, a więc od wiosny 2020 do jesieni 2021 przybyło około 400 tys.

Business Post

Poprzedni
tvn milionerzy dropshipping

Milionerzy w TVN i pytanie o dropshipping. Grał o 75 tys. Musiał wybrać błędną odpowiedź

Następny
pomoc w spłacie kredytu

Raty kredytów zaczynają przytłaczać. Zwiększa się zainteresowanie pomocą państwa

Sprawdź także
Total
0
Share