W czwartek 29 września prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą pomocy przedsiębiorcom znad Odry. Kto, kiedy i ile wsparcia otrzyma?
Wsparcie dla nadodrzańskich firm. Prezydent podpisał ustawę
Po tym, jak oficjalnie ogłoszono, rozkwit złotych alg zatruł ekosystem Odry, z jej okolic zniknęły nie tylko wodne zwierzęta, ale także turyści. Ci sami, którzy przez lata dawali utrzymanie lokalnym przedsiębiorcom.
Początkowo partia rządząca nie dostrzegała problemu lub udawała, że go nie ma – podobnie, jak w przypadku samego zatrucia rzeki – a opustoszałe biznesy zdawały się być pozostawione same sobie. Po naciskach ze strony opozycji pojawiły się głosy, że rząd udzieli pewnego rodzaju rekompensat poszkodowanym przedsiębiorcom. I tak też się stało.
Na początku września Sejm przyjął stosowną ustawę, a tę dziś prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy znad Odry i do kogo wsparcie jest adresowane?
Jaka pomoc dla firm znad Odry. Kto i ile otrzyma?
Nowa ustawa rekompensująca straty wywołane zatruciem Odry przewiduje jednorazowe wsparcie w postaci świadczenia pieniężnego w kwocie 3010 zł za każdego ubezpieczonego pracownika (zgłoszonego do ZUS przed 31 lipca 2022 r.).
Co istotne, na wsparcie liczyć mogą wyłącznie ci przedsiębiorcy, którym przychód – w wyniku zatrucia rzeki – spadł o minimum o 50 proc.
O pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy m.in. z branży:
- turystycznej (hotele i inne obiekty noclegowe, działalność organizatorów turystyki itd.),
- gastronomicznej (restauracje, bary itd.),
- sportowo-rekreacyjnej (wypożyczalnie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego itd.).
Pełna lista podmiotów, które mogą skorzystać z pomocy państwa, dostępna jest w rozporządzeniu zamieszczonym na rządowych stronach.
Wnioski o świadczenie już za kilka dni będzie można składać w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a więc analogicznie do świadczenia postojowego, wypłacanego przez ZUS w czasie pandemii COVID-19.