Bon turystyczny przedłużony. Więcej czasu na skorzystanie z programu

bon turystyczny przedłużony
Bon turystyczny przedłużony do końca marca 2023r. Zdjęcie Oksana Shufrych via Canva.

Podczas piątkowego posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli nowelizację ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Dzięki zmianom rodzice będą mieli więcej czasu na skorzystanie z bonów turystycznych. Początkowo termin ich wykorzystania przewidziany był na koniec września tego roku.

Bon turystyczny przedłużony. Do kiedy można skorzystać?

W piątek 2 września posłowie przyjęli zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Chodzi o wydłużenie okresu obowiązywania “świadczenia” w kwocie 500 zł na dziecko lub 1000 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością.

W pierwszej wersji ustawa przewidywała możliwość skorzystania z bonu maksymalnie do 30 września 2022 r. Jak się jednak okazało i co zaraportował niedawno Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), w dalszym ciągu pozostało około 750 tys. niewykorzystanych bonów.

Dzięki zmianom w ustawie rodzice i opiekunowie mają możliwość skorzystania z bonu turystycznego do 31 marca 2023 roku, dzięki czemu możliwe jest np. opłacenie dziecku ferii zimowych.

Bon turystyczny – na co można przeznaczyć?

Jak przekonywał obóz rządzący, “głównym celem programu [Polski Bon Turystyczny – red.] jest poprawa jakości życia, zwiększenie poziomu aktywności turystycznej społeczeństwa, zmiana preferencji spędzania czasu wolnego przez społeczeństwo”.

Prócz tego, bon turystyczny miał za zadanie pobudzenie polskiego sektora turystycznego i hotelarskiego po miesiącach lockdownów spowodowanych pandemią COVID-19.

Czytaj także: Kaczyński zapowiada tanie kredyty mieszkaniowe

Bon turystyczny przyznawany jest na każde dziecko do 18 roku życia, a jego wartość wynosi 500 zł. Z kolei w przypadku dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wartość bonu wzrasta dwukrotnie i wynosi 1000 zł na dziecko.

Bon turystyczny może być wykorzystany na opłacenie dziecku usług turystycznych oraz hotelarskich, a więc m.in. na pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. Prócz tego można go wykorzystać także na sfinansowanie kolonii, wycieczki czy obozu harcerskiego, sporotwego lub rekreacyjnego.

Pod tym linkiem zamieszczamy listę podmiotów, w których można zrealizować przyznany przez ZUS bon turystyczny.

Poprzedni
kaczyński kredyty mieszkaniowe

Kredyty hipoteczne na 2 proc. Kaczyński zapowiada kolejne "wsparcie" dla młodych rodzin

Następny
recesja w Polsce

Mimo fatalnych danych szef PFR uważa, że Polsce nie grozi ani recesja, ani stagflacja

Sprawdź także
Total
0
Share