Maksymalna cena prądu uchwalona przez Sejm. Ile wyniesie w 2023 r?

maksymalna cena prądu 2023
Sejm przyjął ustawę o maksymalnej wysokości cen za energię. Ile wynosi maksymalna cena prądu w 2023? Foto: Evgen Prozhyrko via Canva

Sejm przyjął dziś Ustawę dotyczącą górnej granicy ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów oraz firm z sektora MŚP. Ile wyniesie maksymalna cena prądu w 2023 roku dla każdej z tych grup?

Maksymalna cena prądu 2023. Sejm przyjął ustawę

W czwartek 20 października posłowie pochylili się nad zaproponowanym niedawno projektem Ustawy o wysokości maksymalnej ceny energii elektrycznej na 2023 rok. Był on pokłosiem zapowiadanych przez rządzących zmian, które mają ograniczyć wpływ skokowych wzrostów energii m.in. na budżety domowe, ale także kasy samorządów i firm.

O planowanym ustaleniu maksymalnej ceny za prąd mówiło się już od kilku tygodni, a zaproponowana ustawa trafiła pod dzisiejsze obrady Sejmu.

Dziś została przez Sejm przyjęta, co oznacza, że w najbliższych dniach trafi do Senatu, który może zaproponować swoje poprawki.

Za przyjęciem Ustawy o maksymalnej ceny energii elektrycznej na 2023 rok głosowało łącznie 411 posłów, 6 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

Ile wynosi maksymalna cena prądu w 2023?

Przyjęta dziś przez Sejm ustawa o maksymalnej cenie energii elektrycznej zakłada, że odbiorcy indywidualni, a więc gospodarstwa domowe za 1 MWh nie zapłacą w 2023 roku więcej niż 693 zł. Chodzi tu jednak o sytuację, w której dane gospodarstwo domowe przekroczy uchwalony niedawno limit, do którego cena prądu została już zamrożona.

Limity te wynoszą odpowiednio:

  • 2 MWh dla ogółu gospodarstw domowych
  • 2,6 MWh dla niepełnosprawnych
  • 3 MWh dla dużych rodzin oraz rolników

Jeśli Senat nie wniesie znaczących poprawek, a ustawa w obecnym kształcie zostanie podpisana przez prezydenta, maksymalna cena prądu dla samorządów oraz firm z sektora MŚP w 2023 roku wyniesie 785 zł za MWh.

Uchwalona dziś maksymalna cena prądu dla MŚP oraz samorządów miałaby być stosowana w odniesieniu do zużycia energii elektrycznej w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 roku. W sytuacji, gdy umowa na dostawę prądu została zawarta po 23 lutego br., wówczas w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia 30 listopada br. także ma być stosowana cena maksymalna.

Z tytułu ustawowego ograniczenia maksymalnej ceny prądu dostawcom energii elektrycznej będą przysługiwały rekompensaty. Łączny ich koszt dla budżetu ma wynieść blisko 20 mld zł (19,7 mld zł).

Poprzedni
Rentowność obligacji Skarbu Państwa

Rentowność obligacji Skarbu Państwa rośnie w szalonym tempie

Następny
sylwester marzeń 2022

"Sylwester Marzeń" na bogato. TVP drożyzna nie straszna

Sprawdź także
Total
0
Share