Maksymalna cena prądu uchwalona przez Sejm. Ile wyniesie w 2023 r?

maksymalna cena prądu 2023
Sejm przyjął ustawę o maksymalnej wysokości cen za energię. Ile wynosi maksymalna cena prądu w 2023? Foto: Evgen Prozhyrko via Canva

Sejm przyjął dziś Ustawę dotyczącą górnej granicy ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów oraz firm z sektora MŚP. Ile wyniesie maksymalna cena prądu w 2023 roku dla każdej z tych grup?

Maksymalna cena prądu 2023. Sejm przyjął ustawę

W czwartek 20 października posłowie pochylili się nad zaproponowanym niedawno projektem Ustawy o wysokości maksymalnej ceny energii elektrycznej na 2023 rok. Był on pokłosiem zapowiadanych przez rządzących zmian, które mają ograniczyć wpływ skokowych wzrostów energii m.in. na budżety domowe, ale także kasy samorządów i firm.

O planowanym ustaleniu maksymalnej ceny za prąd mówiło się już od kilku tygodni, a zaproponowana ustawa trafiła pod dzisiejsze obrady Sejmu.

Dziś została przez Sejm przyjęta, co oznacza, że w najbliższych dniach trafi do Senatu, który może zaproponować swoje poprawki.

Za przyjęciem Ustawy o maksymalnej ceny energii elektrycznej na 2023 rok głosowało łącznie 411 posłów, 6 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

Ile wynosi maksymalna cena prądu w 2023?

Przyjęta dziś przez Sejm ustawa o maksymalnej cenie energii elektrycznej zakłada, że odbiorcy indywidualni, a więc gospodarstwa domowe za 1 MWh nie zapłacą w 2023 roku więcej niż 693 zł. Chodzi tu jednak o sytuację, w której dane gospodarstwo domowe przekroczy uchwalony niedawno limit, do którego cena prądu została już zamrożona.

Limity te wynoszą odpowiednio:

  • 2 MWh dla ogółu gospodarstw domowych
  • 2,6 MWh dla niepełnosprawnych
  • 3 MWh dla dużych rodzin oraz rolników

Jeśli Senat nie wniesie znaczących poprawek, a ustawa w obecnym kształcie zostanie podpisana przez prezydenta, maksymalna cena prądu dla samorządów oraz firm z sektora MŚP w 2023 roku wyniesie 785 zł za MWh.

Uchwalona dziś maksymalna cena prądu dla MŚP oraz samorządów miałaby być stosowana w odniesieniu do zużycia energii elektrycznej w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 roku. W sytuacji, gdy umowa na dostawę prądu została zawarta po 23 lutego br., wówczas w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia 30 listopada br. także ma być stosowana cena maksymalna.

Z tytułu ustawowego ograniczenia maksymalnej ceny prądu dostawcom energii elektrycznej będą przysługiwały rekompensaty. Łączny ich koszt dla budżetu ma wynieść blisko 20 mld zł (19,7 mld zł).

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share