W ocenie analityków banków oraz ekonomistów dzisiejsza podwyżka stóp procentowych nie jest ostatnią, której możemy oczekiwać w najbliższym czasie. Docelowo stopa referencyjna może wzrosnąć nawet do 3 proc., co byłoby najwyższym odczytem od 2013 roku.
Stopy procentowe po raz kolejny w górę
Po historycznie niskich stopach procentowych w okresie od wiosny 2020 do jesieni 2021 Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Adama Glapińskiego stopy procentowe podnosiła już 3-krotnie. Pierwsza z nich miała miejsce na początku października, gdzie referencyjna stopa procentowa wzrosła do 0,5%. Miesiąc później Rada zdecydowała o kolejnej podwyżce, tym razem o 75 pkt, czyli do poziomu 1,25 proc.
Dzisiejsze posiedzenie RPP skutkowało 3. już z rzędu podwyżką, a aktualne stopy procentowe kształtują się na tym poziomie:
- referencyjna 1,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 2,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 1,25% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 1,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 1,85% w skali rocznej.
Czy stopy procentowe dalej będą rosły?
Aktualna wysokość (1,75%) referencyjnej stopy procentowej jest najwyższa od 6 lat. Ostatni odczyt na poziomie 1,5 proc. notowaliśmy w marcu 2015 roku. Wtedy też RPP zdecydowała się na ścięcie stóp o 50 pkt z poziomu 2 proc., który utrzymywał się od października 2014 roku.
W ocenie ekonomistów i analityków banków mamy do czynienia już z serią podwyżek, a docelowo stopa bazowa może wzrosnąć nawet do 3 proc.
Tego zdania są, chociażby analitycy ING Banku Śląskiego, którzy po dzisiejszym komunikacie NBP napisali, że oczekiwali takiego ruchu Rady, jednak w ich ocenie “koniec cyklu jest daleki”. Ekonomiści wskazują przy tym, że wzrost stóp może nawet przekroczyć 3 proc.
Czy stopy procentowe dalej będą rosły w 2022?
Na docelową 3-procentową wysokość stóp wskazują także analitycy z Pekao SA, którzy również dziś na Twitterze napisali, że kolejne wzrosty stóp procentowych spodziewane są w 2022 roku i sięgnąć mają nawet 125 pb, czyli pułapu 3 proc.
Czy stopy procentowe dalej będą rosły? Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane zostało na początek stycznia 2022 roku. To, jak zachowa się wtedy NBP, zależy m.in. od grudniowych odczytów inflacyjnych, a zgodnie z przewidywaniami wzrost cen rdr może przekroczyć już nawet 8 proc. Jak widać jednak po szacunkach analityków, możemy oczekiwać dalszych wzrostów stóp procentowych w 2022 roku.