Finansowanie firmy. Jaki rodzaj kredytu bankowego wybrać?

Rodzaje kredytów firmowych
Jakie rodzaje kredytów firmowych oferują banki? Foto: kanchanachitkhamma/canva
W tym artykule Ukryj
  1. Rodzaje kredytów firmowych

Przedsiębiorcom w Polsce banki oferują różne rodzaje kredytów bankowych. Jedne przeznaczone są wyłącznie na inwestycje, inne na finansowanie bieżącej działalności. Jeszcze inne mogą być przeznaczone wyłącznie na badania i rozwój lub technologie. Jakie konkretnie rodzaje kredytów firmowych mają do zaoferowania rodzime banki i na który z nich się zdecydować, gdy poszukujemy finansowania działalności?

Rodzaje kredytów firmowych

W rodzimej bankowości najczęściej spotykanymi kredytami dla firm są:

  • kredyt obrotowy
  • kredyt inwestycyjny
  • kredyt hipoteczny dla firm
  • kredyt samochodowy dla firm
  • kredyt konsolidacyjny dla firm
  • kredyt pomostowy
  • kredyt technologiczny
  • kredyty dedykowane

To, który z nich może otrzymać przedsiębiorca, zależy przede wszystkim od jego potrzeb i celu finansowania. Większość kredytów firmowych w Polsce to tzw. kredyty celowe, a więc takie, które można przeznaczyć wyłącznie na określony w umowie kredytowej cel. Wyjątkiem jest kredyt obrotowy, ale to także zależy od jego rodzaju.

Kredyt obrotowy dla firmy

Jednym z częściej wybieranych kredytów formowych jest klasyczny kredyt obrotowy. Jest to ten rodzaj finansowania przedsiębiorstwa, który nie wymaga przygotowywania obszernej dokumentacji finansowej czy biznesplanu. Większość banków, w których przedsiębiorca posiada rachunek firmowy, jest gotowa udzielić kredytu obrotowego na podstawie samych obrotów.

Odróżnić możemy dwa rodzaje kredytów firmowych:

  • kredyt obrotowy w rachunku bieżącym
  • kredyt obrotowy w rachunku kredytowym

Pierwszy z nich, a więc kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, można przeznaczyć na dowolne cele, jednak muszą być związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca nie musi “udowadniać” na co przeznaczył otrzymane finansowanie.

Jeśli zdecydujemy się jednak na wybór kredytu obrotowego w rachunku kredytowym, bank będzie oczekiwał od nas podania celu finansowania jeszcze na etapie wnioskowania o finansowanie.

Kredyt inwestycyjny

Drugim niezwykle popularnym rodzaje kredytu formowego jest kredyt inwestycyjny. Ta forma finansowania bankowego ma niezwykle szerokie zastosowanie. Banki są w stanie udzielić kredytu na całe spektrum nowych inwestycji, jednak niezbędne będzie przedłożenie kompletnej dokumentacji finansowej. Na pewno wymagany będzie także biznesplan.

Kredyt inwestycyjny może pomóc sfinansować m.in. zakup lub budowę nieruchomości, rozbudowę zakładu produkcyjnego, powiększenie zasięgu działalności czy wejście na nowe rynki. Kredytem inwestycyjnym sfinansujemy także nowe technologie, które usprawnią procesy w przedsiębiorstwie.

Kredyt hipoteczny dla firmy

Jeśli celem przedsiębiorstwa, które prowadzimy, jest zakup lub budowa nieruchomości, możemy rozważyć albo kredyt inwestycyjny, albo zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Mimo że kredyt hipoteczny kojarzy się zwykle z konsumentami (osobami prywatnymi), to ten rodzaj finansowania bankowego z powodzeniem może zaciągnąć także przedsiębiorca.

Musimy jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny dla firmy udzielany jest zwykle na inwestycje w nieruchomości ściśle związane z prowadzoną działalnością jak np. budynki lub lokale biurowe, magazyny i hale produkcyjne (choć tu częściej bank zaproponuje kredyt inwestycyjny), place i działki.

Kredyt samochodowy dla firmy

Popularną formą finansowania działalności wymagającej posiadania kilku lub całej floty aut, są kredyty samochodowe dla firm. Ten rodzaj kredytu formowego – obok leasingu – pozwoli na sfinansowanie potrzeb płynących z różnego rodzaju działalności.

Kredyt samochodowy może otrzymać praktycznie każda firma, która wykaże zdolność kredytową, a przedmiot finansowania będzie w obrębie zainteresowania banku. Większość instytucji w Polsce jest gotowa udzielić kredytu samochodowego na całe spektrum pojazdów, począwszy od samochodów osobowych i dostawczych poprzez skutery i motocykle, na maszynach rolniczych skończywszy.

Firmowy kredyt konsolidacyjny

Firmowy kredyt konsolidacyjny nie różni się zupełnie niczym od klasycznego kredytu konsolidacyjnego, z jakim mamy do czynienia w przypadku konsumentów. Banki chętnie udzielą kredytu konsolidacyjnemu przedsiębiorcy, który wykazuje się przyzwoitymi zyskami i funkcjonuje na rynku przynajmniej kilka lat.

Konsolidacja kredytów firmowych może obejmować zarówno kredyty inwestycyjne, samochodowe, karty kredytowe czy kredyty obrotowe. Wszystko zależy jednak od polityki kredytowej banku.

Kredyt pomostowy

Kredyt pomostowy adresowany jest do tych przedsiębiorstw, które otrzymały decyzję o przyznaniu np. dotacji unijnej, ale jej wypłata uzależniona jest od ukończenia projektu, na który dotacja ma zostać udzielona. W takiej sytuacji przedsiębiorca może zaciągnąć właśnie kredyt pomostowy, który pozwoli mu ukończyć projekt. Kredyt pomostowy zostanie spłacony otrzymaną finalnie dotacją.

Kredyt technologiczny

Szczególnym rodzajem kredytu firmowego jest tzw. kredyt technologiczny. Ta forma finansowania bankowego może być przeznaczona wyłącznie na wdrożenie nowych technologii w firmie. Kredyt technologiczny w dużej mierze może zostać spłacony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Więcej o kredycie technologicznym przeczytasz na stronach BGK.

Poprzedni
Refinansowanie czy prolongata

Kredyt hipoteczny. Refinansowanie czy prolongata. Na co się zdecydować, gdy rata przytłacza?

Następny
Jakie wsparcie dla kredytobiorców 2023

Jakie wsparcie dla kredytobiorców w 2023? Wakacje kredytowe, FWK, zamiennik WIBOR?

Sprawdź także
Total
0
Share