Nowi członkowie RPP powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę

nowi członkowie rpp
Nowi członkowie RPP powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę. Foto: Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda powołał dwóch nowych członków Rady Polityki Pieniężnej. Ireneusz Dąbrowski i Henryk Wnorowski zastąpią odchodzących Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza. Pierwsze ich wspólne posiedzenie prawdopodobnie będzie owocowało kolejnym wzrostem stóp procentowych.

Nowi członkowie RPP powołani przez prezydenta

O tym, że prezydent Andrzej Duda w piątek 18 lutego 2022 powoła nowych członków Rady Polityki Pieniężnej poinformowała dziś Polska Agencja Prasowa, cytując słowa szefa Gabinetu Prezydenta Pawła Szrota.

W kilka godzin później prezydent RP wręczył Ireneuszowi Dąbrowskiemu oraz Henrykowi Wnorowskiemu akty powołania do Rady Polityki Pieniężnej, o czym poinformowała Kancelaria Prezydenta m.in. w mediach społecznościowych.

Warto przypomnieć, że 20 lutego upływa kadencja dwóch aktualnych członków RPP, z której odchodzą Łukasz Hardt oraz Kamil Zubelewicz. Obaj powołani zostali także z ramienia prezydenta, w Radzie zasiadali od 2016 roku.

Ostatnia zmiana w Radzie miała miejsce 9 lutego, kiedy to wygasły kadencje Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona. W tym samym dniu Sejm zdecydował o powołaniu na jego miejsce Wiesława Janczyka. Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim powołanie nowych członków Rady musi nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich.

Czytaj także: Nadchodzą trudne czasy dla kredytobiorców

Miesiąc temu, a więc w styczniu 2022 roku na stanowiska członków Rady Polityki Pieniężnej Sejm powołał Ludwika Koteckiego oraz Przemysława Litwiniuka. Zastąpili oni odchodzących Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Pierwsze posiedzenie RPP w “odświeżonym” składzie skutkowało piątą z rzędu zwyżką stóp procentowych.

Z końcem marca bieżącego roku upływa kadencja kolejnego członka Rady, którym jest Jerzy Żyżyński.

Kadencja członka Rady Polityki Pieniężnej wynosi 6 lat, a osoba powołana na to stanowisko nie może powtórnie na nim zasiadać. W skład RPP wchodzi 9 członków oraz przewodniczący Rady, którym jest aktualnie prezes NBP Adam Glapiński.

MDK/Business Post

Poprzedni
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców BGK. Kto może skorzystać?

Następny
zmiany w windykacji

Szykują się duże zmiany w windykacji należności

Sprawdź także
Total
0
Share