Inflacja pnie się w górę i ani myśli zwalniać. Najnowsze dane GUS

Inflacja w październiku
Inflacja w październiku 2022 znów mocno w górę.

Inflacja w październiku 2022 r. wyniosła 17,9 procent w ujęciu rocznym – poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. I, mimo że są to “jedynie” wstępne szacunki, pokrywają się oczekiwaniami większości analityków.

Inflacja w październiku znów w górę. Nowe dane GUS nie pozostawiają wątpliwości. Jest fatalnie

Wszyscy pamiętamy słowa m.in. Adama Glapińskiego, który jeszcze w 2021 roku wyrokował, że wysoka inflacja Polsce nie grozi, a Rada Polityki Pieniężnej podczas swojej kadencji nie zamierza podnosić stóp procentowych. Zapewnienia te dość szybko zaczęły być weryfikowane, a agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do ogromnych wzrostów cen energii, paliw i w konsekwencji praktycznie wszystkich produktów na całym świecie.

Dziś – po sukcesywnych już wzrostach cen produktów z każdej możliwej grupy – infalcja w Polsce nie zwalnia, a szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawia wątpliwości – jest źle, bardzo źle. Inflacja w październiku 2022 r. wyniosła 17,9 proc. rok do roku.

Inflacja w październiku 2022 r. to już 17,9 proc. rdr.

Co istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę miesięczne tempo wzrostów ceny, a więc październik 2022 r. do września 2022 r. ceny wszystkich produktów wzrosły średnio o 1,8 proc.

Dla przypomnienia inflacja we wrześniu br. wyniosła 17,2 proc. w ujęciu rocznym, co jasno obrazuje, że w dalszym ciągu mamy do czynienia z tendencją wzrostową, a większość analityków jest zgodnych, że to jeszcze nie koniec i na koniec roku możemy oczekiwać nawet 20 procent w ujęciu rocznym.

Inflacja październik 2022 r. Te produkty drożały najszybciej

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny, w październiku 2022 r. najszybciej rosły – i tu zaskoczenia znów nie ma – ceny paliw i energii.

Zgodnie z szacunkiem GUS-u, cena energii wystrzeliła w październiku 2022 roku w stosunku do września 2021 r. o 41,7 proc., a w stosunku do września 2022 r. o 2 procent.

W ujęciu rocznym cena paliw do prywatnych środków transportu poszybowała o 19,5 proc., w ujęciu miesięcznym o 4,1 proc.

Ogromny wzrost cen odnotowano także w przypadku – podobnie zresztą do poprzednich miesięcy – żywności. Ta w ujęciu rocznym podrożała średnio o 21,7 proc. Dużym zaskoczeniem jest jednak wzrost cen żywności i napoi alkoholowych w ujęciu miesięcznym, a więc w stosunku do września 2022 r. Wg. Głównego Urzędu Statystycznego ceny żywności podskoczyły w miesiąc o 2,7 procent.

Rosną ceny żywności. W ujęciu miesięcznym to już 2,7 proc.

Szybki szacunek inflacyjn

Poprzedni
Dopłaty do pelletu opóźnione

Dopłaty do pelletu, gazu czy oleju z opóźnieniem. Gminy wciąż bez rządowych pieniędzy

Następny
Inflacja w strefie euro

Inflacja w strefie euro po raz pierwszy powyżej 10 procent

Sprawdź także
Total
0
Share