Ekonomiści szacowali, że na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowi o podniesieniu stóp procentowych minimum o 25 punktów bazowych, co wystrzeli stopę referencyjną do 7 procent. Stało się jednak zupełnie inaczej – dziś przeważyły bowiem “gołębie”.
Stopy procentowe listopad 2022. Decyzja RPP
Podczas środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nie podnosić stóp procentowych! To oznacza, że aktualna ich wysokość pozostaje na tym samym poziomie – mimo coraz mocniej galopującej inflacji – już drugi miesiąc z rzędu.
Wysokość stóp procentowych listopad 2022
- stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;
Na ogłoszenie decyzji RPP musieliśmy czekać dziś znacznie dłużej niż w poprzednich miesiącach – informacja pojawiła się dopiero po godzinie 18 – co może sugerować, że u członków Rady nie ma jednomyślności.
W prognozach znakomitej części ekonomistów dzisiejsza decyzja Rady miała zaowocować w minimum 25-punktowy wzrost stóp, za czym przemawiać ma po pierwsze stale rosnąca inflacja, po drugie działania banków centralnych jak FED czy BoE, które wywierają jednocześnie coraz większą presję nie tylko na NBP, ale także Europejski Bank Centralny. Ten ostatni – co jest już praktycznie pewne – niebawem także podniesie stopy procentowe.
Podwyżki stóp procentowych w Polsce oczekiwał także “rynek”, który w ostatnich dnnich wywindował wskaźnik WIBOR do poziomów najwyższych od dwóch dekad. Dziś, tj. 9 listopada WIBOR 3M wynosił już 7,59 proc., WIBOR 6M zaś 7,8 proc.
Gołębie nastawienie członków Rady Polityki Pieniężnej argumentować można mocnymi spadkami PMI oraz coraz większymi obawami o kurczący się wzrost gospodarczy Polski, które to finalnie mogą doprowadzić do głębszej recesji, skutkującej sporą redukcją zatrudnienia w wielu branżach.
Kolejne posiedzenie RPP już 7 grudnia.