RPP znów podnosi stopy procentowe. Tym razem łagodnie, ale raty kredytów znów wzrosną

Stopy procentowe sierpień 2022
Stopy procentowe sierpień 2022. RPP podjęła decyzję. Zdjęcie: NBP

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej po raz 11. z rzędu podniosła stopy procentowe. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, a także spekulacjami ekonomistów, wzrost wyniósł 25 punktów bazowych. Nie zmienia to jednak faktu, że raty kredytów znów wystrzelą, a to prawdopodobnie jeszcze nie koniec podwyżek.

PKB w dół stopy znów w górę

Mimo fatalnych odczytów PMI i potężnego spadku PKB w II kwartale bieżącego roku inflacja w Polsce wciąż nie hamuje. Ostatnie szacunki GUS wskazały, że wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł w ostatnim miesiącu ponad 16 proc., co jest najgorszym wynikiem od lat dziewięćdziesiątych.

Rada Polityki Pieniężnej, w trwającym już blisko rok cyklu podwyżek stara się wyhamować konsumpcję i doprowadzić do spowolnienia gospodarczego, które – jak mogłoby się wydawać po danych GUS – jest już mocno widoczne. Niektórzy ekonomiści uważają wręcz, że na horyzoncie mamy nie tylko recesję, ale wręcz stagflację, czyli jednoczesny spadek PKB i długo utrzymującą się inflację.

Jeszcze w sierpniu mówił o tym, chociażby Bogusław Grabowski, były członek RPP w latach 1998-2004, który w rozmowie z Money uznał, że „niemal pewny jest już scenariusz, że wchodzimy w okres niesłychanie groźnej dla gospodarki stagflacji, czyli mniejszej aktywności gospodarczej przy rosnącej lub utrzymującej się przez dłuższy czas inflacji – zauważył ekonomista.

Innego zdania są obecni członkowie Rady Polityki Pieniężnej z jastrzębim Adamem Glapińskim na czele, którzy zdają się nie dostrzegać ryzyka recesji, a przynajmniej zbytnio się nią nie martwią. Dziś po raz 11. z rzędu podnieśli bowiem stopy procentowe w Polsce.

Stopy procentowe sierpień 2022

Podczas dzisiejszego posiedzenia RPP postanowiła podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych (0,25 pkt proc.), co oznacza, że od jutra wysokość stopy referencyjnej – teoretycznie najważniejszej z perspektywy kredytobiorców, wzrośnie do poziomu 6,75 proc., czyli najwyżej od 20 lat.

Wysokość stóp procentowych w Polsce od 08.09.2022 r.

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;

Rynek obstawia, że na dzisiejszym posiedzeniu Rada nie powiedziała jeszcze ostatniego zdania, a zakończenie cyklu powinno mieć miejsce w październiku – po 12. z rzędu podwyżce stóp procentowych o kolejne 25 pkt bazowych.

The Post: Koniec cyklu podwyżek stóp procentowych możliwy dopiero w połowie 2023 r?

Otwartym pozostaje jednak pytanie, czy kredytobiorcy – mimo trwających wakacji kredytowych – wytrzymają ciężar gaszenia inflacji przez Narodowy Bank Polski.

Poprzedni
Popyt na kredyty hipoteczne w sierpniu 2022

Załamanie popytu na kredyty hipoteczne. Spadek o blisko 73 proc

Następny
zakaz handlu na ochroniarza

"Na ochroniarza". Tak sklepy chcą omijać zakaz handlu w Polsce

Sprawdź także
Total
0
Share