Wg. badania przygotowanego na potrzeby Nationale-Nederlanden około 2/3 pracujących Polaków miało w ciągu ostatniego roku symptomy wypalenia zawodowego. Co istotne, coraz częściej dotyka ono także młodych. Na tle krajów europejskich pracujemy zbyt długo. Za nami tylko 4 kraje.
Wypalenie zawodowe dotyka już dwie trzecie Polaków
Jak wskazało badanie “Dobrostan psychiczny w pracy”, przygotowane przez Nationale-Nederlanden, aż 2/3 pracujących Polaków w ciągu ostatniego roku doznało symptomów wypalenia zawodowego. Do najczęstszych i najbardziej oczywistych objawów zaliczyć można m.in. przewlekłe zmęczenie, niechęć do wykonywania powierzonych obowiązków czy brak motywacji.
– Może ono prowadzić do spadku produktywności, częstych nieobecności, a nawet rezygnacji z etatu – mówi Anna Kwiatkowska, menadżer ds. produktów grupowych i oferty benefitowej w Nationale-Nederlanden.
Kwiatkowska dodaje przy tym, że wypalenie zawodowe nie dotyczy już wyłącznie osób z długim stażem pracy. Jak pokazało bowiem badanie, prawie 30 proc. młodych pracowników zaledwie w ciągu ostatniego roku myślało o zmianie miejsca zatrudnienia, a co dziesiąty utracił wręcz wiarę, że jest w stanie sumiennie i dobrze wykonywać powierzone mu obowiązki.
Pracujemy zbyt długo
Mimo że na pierwszy rzut oka coraz częstsze wypalenie zawodowe wśród Polaków w ostatnim roku może mieć podłoże postpandemiczne, to przygotowane przez Nationale-Nederlanden mówi jasno – pracujemy za długo – znacznie przewyższając europejską średnią i mocno odbiegając od standardów zachodnich.
Jak informuje w swoim raporcie Nationale-Nederlanden, polski pracownik przepracował w 2021 roku średnio 1830 godzin, co klasyfikuje nas na 5 miejscu pod względem długości pracy. Za nami już tylko Malta, Grecja, Rumunia i Chorwacja. W Niemczech średnia długość pracy była w tym samym czasie krótsza o blisko 500 roboczogodzin.
Wypalenie zawodowe objawy
Jak pokazują najnowsze badania, wspólną cechą wypalenia zawodowego jest silne wyczerpanie. I nie chodzi tu wyłącznie o przemęczenie fizyczne bądź psychiczne, a zestaw objawów, które mogą składać się na oznaki wypalenia zawodowego.
Naukowcy podzielili je w ostatnim czasie na trzy kategorie: fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Do nich zaliczyć możemy odpowiednio:
Wypalenie zawodowe – oznaki fizyczne:
- osłabienie
- przewlekłe zmęczenie
- zaburzenia snu
- koszmary senne
- przewlekłe bóle pleców
- zaburzenia apetytu
- brak energii
- zmiana nawyków żywieniowych
- brak apetytu lub nadmierny apetyt
- brak motywacji
- napięcie mięśni szyi, ramion i karku
- brak energii
- zwiększona podaż leków i substancji psychoaktywnych (alkohol, etc.)
Wypalenie zawodowe – oznaki psychiczne:
- utrata szacunku do siebie
- poczucie niższości
- negatywne nastawienie do życia
- negatywne nastawienie do siebie
- cynizm
- agresja
- lekceważenie problemów własnych i innych osób
- negatywne podejście do pracy
- zerwanie kontaktów z innymi ludźmi
- poczucie nieudolności
Wypalenie zawodowe – oznaki emocjonalne:
- poczucie osamotnienia
- poczucie bezradności
- poczucie braku nadziei
- poczucie braku perspektyw
- poczucie rozczarowania
- poczucie wewnętrznej pustki
- poczucie rozpaczy
- poczucie zniechęcenia
- brak chęci do działania
- depersonalizacja
- problemy z kontrolą emocji
Występowanie ww. objawów może, ale nie musi wskazywać bezpośrednio na wypalenie zawodowe. Większość z nich doświadczamy także w depresji, co powinno skłonić nas do szybkiej wizyty u specjalisty.
Źródło: Nationale-Nederlanden, The Advisor