Inflacja w Polsce grudzień 2021. Są najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Tak wysokich odczytów ekonomiści nie oczekiwali nawet w najczarniejszych scenariuszach.
Dziś (7 stycznia 2022 r.) GUS opublikował szacunki inflacyjne za grudzień 2021 roku. Jak się okazuje, ceny poszybowały w Polsce średnio o 8,6 proc. względem analogicznego miesiąca 2020 roku.
Inflacja w Polsce grudzień 2021. Wzrost cen najwyższy od 2000 roku
Zgodnie z przekazanymi danymi, inflacja w grudniu 2021 roku wyniosła już 8,6 proc., co stanowi jednocześnie o blisko 1-procentowym wzroście w stosunku do listopada, gdy GUS poinformował o 7,8-procentowej inflacji.
„W grudniu 2021 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do grudnia 2020 r. o 8,6% (wskaźnik cen 108,6), a w stosunku do listopada 2021 r. wzrosły o 0,9% (wskaźnik cen 100,9)” – podał dziś Główny Urząd Statystyczny na Twitterze.
Przypomnijmy w tym miejscu, że trzy dni temu odbyło się przyśpieszone posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która po raz czwarty z rzędu postanowiła podnieść stopy procentowe, tym razem – w przypadku referencyjnej – do poziomu 2,25 proc. Nagła i nieoczekiwana zmiana terminu może świadczyć o tym, że bank centralny wiedział, iż odczyt inflacyjny GUS-u będzie wyższy od konsensusu.
Inflacja grudzień 2021. Ceny tych towarów rosły najszybciej
Publikując szacunki za grudzień 2021, Główny Urząd Statystyczny przedstawił także dane dotyczące produktów i towarów, które w ostatnim miesiącu drożały najszybciej. Są to naturalnie paliwa i energia, ale także żywność, która tylko w skali jednego miesiąca poszybowała o 2,1 proc.
Ceny paliw do prywatnych środków transportu, a więc te dotykające bezpośrednio kierowców, wystrzeliły w ujęciu rocznym aż o 32,9 proc. W stosunku do listopada 2021 roku średnia cena wzrosła zaś o 0,2 proc.
W grudniu podrożały znacznie także nośniki energii. Według wstępnych wyliczeń GUS ceny poszły w górę o 14,3 proc. względem tego samego okresu roku poprzedniego. Miesiąc do miesiąca wzrost ten wyniósł zaś 0,1 proc.
Inflacja w Polsce grudzień 2021. Żywność mocno w górę
Ceny żywności w grudniu 2021 roku względem grudnia 2020 poszybowały średnio 0 8,6 proc., co mocno odczuć można było w okresie okołoświątecznym. W stosunku do listopada 2021 roku żywność podrożała zaś o 2,1 proc.
Inflacja grudzień 2021. Tarcza antyinflacyjna i działania NBP, póki co nieskuteczne
Inflacja w Polsce rośnie praktycznie od połowy 2021 roku. Ostatni kwartał otworzył jednak oczy nie tylko rządzącym, którzy w pośpiechu rozpoczęli przygotowywanie tarczy antyinflacyjnej, ale także Narodowemu Bankowi Polskiemu, który tylko na przestrzeni 4 miesięcy, czterokrotnie podniósł stopy procentowe.
Pakiet antyinflacyjny, na który składają się przede wszystkim obniżki podatków na paliwa, energię i gaz, a także zminimalizowanie akcyzy od nich, póki co nie działa. Zdaniem ekonomistów na jego efekty będziemy musieli poczekać przynajmniej do drugiej połowy roku. Sęk w tym, że zgodnie z założeniami rządu ma on wpłynąć na inflację na poziomie 1, może 1,5 proc., a ostatnie szacunki analityków mówią o szczycie inflacji w kwietniu nawet na poziomie 9,4 proc.
Także Narodowy Bank Polski rozpoczął mocną walkę z inflacją i jest aktualnie w cyklu podwyżek stóp procentowych, co finalnie ma przełożyć się na ograniczenie popytu i wyhamowanie inflacji. Póki co jednak działania Rady Polityki Pieniężnej uderzają wyłącznie w kredytobiorców, którym raty kredytów rosną z miesiąca na miesiąc.
Czytaj także: Kredyt bez wkładu własnego. Kiedy, jakie warunki, kto może otrzymać?