Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce. Zgodnie z oczekiwaniami główna stopa procentowa podskoczyła o kolejne 50 pb do poziomu 1,75 proc.
O podniesieniu stóp procentowych Narodowy Bank Polski poinformował 8 grudnia kwadrans po godzinie 16. Na decyzję RPP oczekiwali zarówno ekonomiści, jak i kredytobiorcy. W przypadku tych ostatnich dzisiejsza decyzja rady będzie skutkowała dalszym wzrostem oprocentowania kredytów.
Stopy procentowe grudzień 2021
O tym co zrobi dziś Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Adama Glapińskiego, spekulowano już do kilku tygodni. Szalejąca inflacja – ostatni odczyt wskazał na 7,7 proc. rdr – wymusiła na Narodowym Banku Polskim podwyżkę stóp procentowych dwukrotnie na przestrzeni 5 tygodni.
Pierwsza z nich miała miejsce na początku grudnia, gdzie wysokość stopy referencyjnej podskoczyła o 50 pb. do poziomu 0,5 proc. Na drugie podniesienie stóp RPP zdecydowała się zaledwie miesiąc później. Po listopadowym posiedzeniu główna stopa procentowa została podniesiona o kolejne 75 pb, czyli na 1,25 proc.
W ocenie ekonomistów ten ruch mógł świadczyć o przygotowywanej przez Narodowy Bank Polski serii podwyżek. W podobnym tonie wypowiadał się niedawno także szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, który w rozmowie z Parkiet TV przytaczając wypowiedzi prezesa Glapińskiego, uznał, że „mamy do czynienia z normalizacją” polityki pieniężnej i możemy oczekiwać dalszych wzrostów stóp procentowych.
Aktualne stopy procentowe NBP – grudzień 2021
Oczekiwania, jak i prognozy analityków potwierdził dziś Narodowy Bank Polski w swoim komunikacie zaraz po zakończeniu posiedzenia Rady. Napisano w nim, że „Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:
- stopa referencyjna 1,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 2,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 1,25% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 1,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 1,85% w skali rocznej.”
Kolejne posiedzenie Rady planowane jest na styczeń, a to, jaka zapadnie wtedy decyzja zależy zarówno od skuteczności tarczy antyinflacyjnej, jak i grudniowego odczytu inflacji przez Główny Urząd Statystyczny.
Źródło: Business Post