Ziobro chce zawieszenia handlu uprawnieniami do emisji CO2. Projekt ustawy już w Sejmie

zawieszenie ets
Solidarna Polska złożyła projekt ustawy dotyczący zawieszenia handlu uprawnieniami do emisji CO2 w Polsce. Foto: Pixabay

Partia Zbigniewa Ziobry chce, by Polska zawiesiła handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Projekt ustawy jest już u pani marszałek w Sejmie – informują dziś posłowie Solidarnej Polski.

Solidarna Polska składa projekt zawieszający system ETS w Polsce

W środę posłowie Solidarnej Polski poinformowali, że w Sejmie złożono projekt ustawy, która zakłada wstrzymanie handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). Zdaniem rzecznika SP, Jacka Ozdoby, system jest “szkodliwy i nieprzewidywalny” oraz doprowadza do “zmniejszania roli w miksie energetycznym węgla”.

“My chcemy jako Solidarna Polska stawiać na bezpieczeństwo energetyczne i na budżety polskich rodzin. Abyśmy byli bezpieczni, a polska gospodarka nie była okradana przez podatek europejski” – oświadczył wiceminister klimatu, rzecznik SP Jacek Ozdoba.

Prokurator generalny i jednocześnie szef Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro, podkreślał kilkukrotnie, że – jego zdaniem – powodem wysokich cen prądu są właśnie ETS-y, a niekorzystnej Polsce polityce energetycznej UE “patronował Donald Tusk”.

“Zgodzili się politycy z PO na zaostrzenie pakietu klimatyczno-energetycznego, czyli wprowadzenie de facto podatku europejskiego od prądu i ciepła, który wywindował do tak wysokiego poziomu i będzie rósł dalej, jeśli ETS nie zostanie zawieszony” – przekonywał Ziobro.

Zdaniem szefa Solidarnej Polski, w celu dokonania dobrej zmiany w gospodarce Polski, niezbędne jest zawieszenie systemu ETS. “Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować bitwę o interesy naszych rodaków. Dlatego składamy dzisiaj ten projekt do laski marszałkowskiej. To jest projekt Solidarnej Polski. W tej sprawie jest różnica zdań pomiędzy Solidarna Polska a PiS. Ale jesteśmy w dialogu i mam nadzieję, że przekonamy do tego projektu koleżanki i kolegów z PiS i pana premiera” – mówił Ziobro.

Jak wskazał prokurator generalny RP, proponowane przez Solidarną Polskę rozwiązanie pozwoli na likwidację kosztów związanych z handlem uprawnieniami do emisji CO2, co przełoży się na pozytywny wpływ dla całej gospodarki i obniży ceny ciepła oraz energii.

Pomysł zawieszenia handlu uprawnieniami do emisji CO2 Janusz Kowalski ocenił także poseł Solidarnej Polski. W jego ocenie jest to “najbardziej antyinflacyjna ustawa tej kadencji”.

Poprzedni
Czy będą dalsze podwyżki stóp procentowych

Inflacja spada. Czy będą dalsze podwyżki stóp procentowych?

Następny
Refinansowanie czy prolongata

Kredyt hipoteczny. Refinansowanie czy prolongata. Na co się zdecydować, gdy rata przytłacza?

Sprawdź także
Total
0
Share