Ziobro chce zawieszenia handlu uprawnieniami do emisji CO2. Projekt ustawy już w Sejmie

zawieszenie ets
Solidarna Polska złożyła projekt ustawy dotyczący zawieszenia handlu uprawnieniami do emisji CO2 w Polsce. Foto: Pixabay

Partia Zbigniewa Ziobry chce, by Polska zawiesiła handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Projekt ustawy jest już u pani marszałek w Sejmie – informują dziś posłowie Solidarnej Polski.

Solidarna Polska składa projekt zawieszający system ETS w Polsce

W środę posłowie Solidarnej Polski poinformowali, że w Sejmie złożono projekt ustawy, która zakłada wstrzymanie handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). Zdaniem rzecznika SP, Jacka Ozdoby, system jest “szkodliwy i nieprzewidywalny” oraz doprowadza do “zmniejszania roli w miksie energetycznym węgla”.

“My chcemy jako Solidarna Polska stawiać na bezpieczeństwo energetyczne i na budżety polskich rodzin. Abyśmy byli bezpieczni, a polska gospodarka nie była okradana przez podatek europejski” – oświadczył wiceminister klimatu, rzecznik SP Jacek Ozdoba.

Prokurator generalny i jednocześnie szef Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro, podkreślał kilkukrotnie, że – jego zdaniem – powodem wysokich cen prądu są właśnie ETS-y, a niekorzystnej Polsce polityce energetycznej UE “patronował Donald Tusk”.

“Zgodzili się politycy z PO na zaostrzenie pakietu klimatyczno-energetycznego, czyli wprowadzenie de facto podatku europejskiego od prądu i ciepła, który wywindował do tak wysokiego poziomu i będzie rósł dalej, jeśli ETS nie zostanie zawieszony” – przekonywał Ziobro.

Zdaniem szefa Solidarnej Polski, w celu dokonania dobrej zmiany w gospodarce Polski, niezbędne jest zawieszenie systemu ETS. “Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować bitwę o interesy naszych rodaków. Dlatego składamy dzisiaj ten projekt do laski marszałkowskiej. To jest projekt Solidarnej Polski. W tej sprawie jest różnica zdań pomiędzy Solidarna Polska a PiS. Ale jesteśmy w dialogu i mam nadzieję, że przekonamy do tego projektu koleżanki i kolegów z PiS i pana premiera” – mówił Ziobro.

Jak wskazał prokurator generalny RP, proponowane przez Solidarną Polskę rozwiązanie pozwoli na likwidację kosztów związanych z handlem uprawnieniami do emisji CO2, co przełoży się na pozytywny wpływ dla całej gospodarki i obniży ceny ciepła oraz energii.

Pomysł zawieszenia handlu uprawnieniami do emisji CO2 Janusz Kowalski ocenił także poseł Solidarnej Polski. W jego ocenie jest to “najbardziej antyinflacyjna ustawa tej kadencji”.

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share